A meleg nem tesz jót a kivágott fenyőknek
Megyei körkép (bb)- Bár még négy hét hátravan karácsonyig, már elkezdődött a fenyőfák kitermelése. Körmend és Szentgotthárd között tegnap már javában dolgoztak a munkások.
Varga Péter, a Szombathelyi Erdészeti Zrt. erdőművelési csoportvezetője elmondta, hogy az elmúlt években jelentősen átalakult a karácsonyfapiac. Régebben a lucfenyőből volt jelentősebb kínálat, ma inkább az ezüst- és a duglászfenyőből, valamint a jegenyéből termelnek többet.
- A változás hátterében főként gazdasági okok állnak - magyarázza a szakértő -, a lucfenyő piaci értéke nem tudta követni az emelkedő önköltségi árakat. - A lucfenyő-telepek jó része fertőzött, a lucgubacs-tetű ugyanis megtámadja az egészséges fákat. A fertőzés miatt áltobozok alakulnak ki, amelyek elcsúfítják a fát, korai tűhullást is okoznak. Ez nagyban csökkenti az árat és a termelési kedvet is. Az erdészeti társaság tíz évvel ezelőtt még nyolc-tízezer folyómétert forgalmazott évente lucfenyőből, ma már csak az említett mennyiség negyedét a fentebb felsorolt fafajokból.
- Régebben csak az erdészeti társaságok és az erdőgazdálkodási szakcsoportok foglalkoztak karácsonyfa-termeléssel mondja a csoportvezető. - Ma már nem így van, a kárpótlás után felszabadult területeken a magánemberek több helyen fenyőfa-ültetvényeket hoztak létre. Ezeken a területeken a lucnál értékesebb és szebb fafajokat termesztenek, ez is nagyban hozzájárult a kereslet megváltozásához.
A szokatlan időjárás idén nem kedvez a karácsonyfa-termelésnek, mivel enyhe időben a fák kivágás után is párologtatnak, ezért hamarabb lehullatják tűleveleiket, gyorsabban elszáradnak. A fakitermelés általában november végén kezdődik, a piacokon december 14-e körül jelennek meg az árusok. Azokat a fákat, melyeket a szombathelyi társaság a piacokon értékesít, csak december közepén vágják ki.
Arra a kérdésre, hogy mennyi ideig nevelik a fákat a telepeken, a szakértő így válaszolt: - A csemetéket 3-4 éves korukban ültetjük ki a telepekre, s további 2-3 év telik el, hogy a kitermelés megkezdődhessen. A fákat ápolni kell, permetezni a károsítók miatt, s kaszálni az aljnövényzetet, hogy az alsó ágak megtartásával szabályos formájúra nőhessenek.
Tegnap Szentgotthárd és Körmend között egy fenyőfatelepen már javában folyt a munka. A fákat itt nem kivágják, hanem földlabdával együtt emelik ki a földből. A többször átültetett fenyőknél ugyanis van esély a fák életben maradására.
- Túl enyhe az idő, ez nem tesz jót a fáknak - mondja az egyik munkás. - Nagy a sár, s a szennyeződés a fa ágai közé is bekerül. A földlabdás fáknak nagyobb az esélyük a túlélésre. Ha megfelelően tartják a lakásban, akkor márciusban újra kiültethetik a szabadba. A fenyőt gondozni is kell, locsolni, s figyelni arra, hogy ne legyen sokáig a melegben. A most kiszedett fenyők Pestre és az Alföldre kerülnek.
Ahogy közeledik a karácsony, az erdőkben is egyre többen vágnak ki fenyőfákat, s nem mindenki legálisan teszi ezt. Tóth János, a Körmendi Rendőrkapitányság bűnügyi osztályvezetője hangsúlyozta, hogy bár idén még fenyőfalopás nem volt, ők már készülnek a szezonra. Az a tolvaj, akit tetten érnek, akár kétéves börtönbüntetésre vagy több száz ezer forintos pénzbírságra is számíthat.