A jövőben akár börtönbüntetést is kaphatnak a fatolvajok. Idén már megközelítően másfél milliárd forintos kárt okoztak.
Több mint százezer köbméter fát vágtak ki már ki az idén illegálisan a hazai erdőkből. Ez a jelenlegi 14-17 ezer forintos köbméterenkénti tűzifaárral számolva 1,4 milliárd forintos kárt jelent. A helyzet nemcsak a jelentős mértékű veszteség miatt aggasztó, hanem azért is, mert az idén ellopott mennyiség már most a két és félszerese a tavalyi 35-40 ezer köbméternek.
A falopás visszaszorítása érdekében kezdeményezte az agrártárca az erőtörvény módosítását. Ha a parlament elfogadja szigorítási javaslatokat, januártól komolyabb szankciókra számíthatnak a tolvajok – tudtuk meg Klemencsics András, a Földművelési és Vidékfejlesztési Minisztérium természeti erőforrások főosztályának helyettes vezetője. Az szaktárca előterjesztése szerint a jövő évtől köbméterenként harmincezer forintos bírsággal lehetne sújtani az illegális fakitermelőket.
Jelenleg – a hatályos szabálysértési rendelet szerint – legfeljebb hatvanezer forintos büntetést kaphatnak a fatolvajok. Az erdőtörvény szerint az erdő tulajdonosa köbméterenként tízezer forint bírsággal büntethető azért, hogy nem őrizte az erdejét. A módosítás ezen felül szigorítaná a fakitermelés és -szállítás feltételeit is. A hatósági engedélyt mindig maguknál kell tartaniuk a favágóknak. Szállításkor pedig a gépjármű vezetőjének rendelkeznie kell egy igazolással arról, hogy honnan származik a faanyag. Ötvenezer és ötszázezer forint közötti pénzbírsággal kell számolnia annak, aki ezt ellenőrzéskor nem tudja felmutatni.
Nemrégiben állásfoglalást kért az agrártárca a legfőbb ügyésztől az illegális fakitermelések büntethetőségéről. A kapott válasz szerint a törvénytelen fakivágás kimeríti a környezetkárosítás bűncselekményét, ami a Büntető törvénykönyv szerint kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel is járhat.
A fatolvajok két csoportra oszthatók – magyarázta érdeklődésünkre Jung László, az Egererdő Erdészeti Zrt. vezérigazgató-helyettese. Az egyikbe azok tartoznak, akik a már kitermelt, de még az erdőben tárolt fát viszik el. A másik csoport ténykedése ennél jóval nagyobb problémát jelent: ők ugyanis az éj leple alatt vágják ki az erdőkből az élő fát, természetesen nem tudva, hogy az adott fának milyen szerepe van az állományban. A fatolvajok olykor hegyoldalnyi területeket tarolnak le, és ezzel komoly ökológia zavarokat is okozhatnak.
Az erdők védelme nehezen megoldható, nem lehet ugyanis minden fa mellé egy őrt állítani – mutatott rá az erdész. A rendőrséggel közösen próbálják meg elejét venni a falopásnak. A szakember bízik abban, hogy a szigorodó szabályozásnak nagyobb visszatartó ereje lesz majd a jövőben. AS Network
Tóth Marcella
Meg kell dolgozni az olcsóbb fáért
Januárban még 8 700 forintba került egy köbméter erdőben kiadott fa, most már 10 500 forintot kell érte fizetni – mondta el Jung László. Ennél olcsóbban juthat fához az, aki maga vállalja a kivágást. Ehhez azonban szigorú szabályokat kell betartani. Csak a szakmai szempontok alapján előre kijelölt fákat lehet kivágni. A kitermelést folyamatosen ellenőrzi az illetékes hatóság. Lehetőség van a fakitermelések során lehulló vékonyabb ágrészek összegyűjtésére is. Ezekben az akciókban már köbméterenként 3500 forintért is hozzá lehet jutni a téli tüzelőhöz. A lehetőségekről az illetékes erdészeti társaságnál érdemes érdeklődni.