Az eddiginél jóval több jogcímen juthatnak forrásokhoz a piaci szereplők
A 2007-2013 közötti uniós költségvetési ciklusban is folytatódik az erdőgazdaság vidékfejlesztési támogatása. Az elmúlt három évben az erdősítés a Nemzeti vidékfejlesztési terv egyik sikeres intézkedésének számított: a dotációk hozzájárultak ahhoz, hogy a hazai erdőterület az idén elérte a kétmillió hektárt.
Összesen 90 milliárd forintnyi erdőgazdálkodási támogatást tervez az agrártárca a következő hét évben. A forrásokat az új vidékfejlesztési stratégiai program közvetítheti. A telepítéseket a 2004-2006 között hatályos Nemzeti vidékfejlesztési terv is ösztönözte, de a jövő évtől várhatóan jóval több, összesen tizenkét jogcímen lehet forrásokat igényelni. A támogatások nemcsak a mezőgazdasági területek erdősítéséhez, hanem gépesítési, feldolgozási és környezetvédelmi célok megvalósításához is járnak majd.
A korábbi évek telepítéseinek eredményeként az erdőgazdálkodás alá vont terület nagysága az idén ősszel elérte a 2 millió hektárt. A „jubileumi" ültetvényt Ópusztaszeren telepítették. A Magyarországi erdősültség ezzel mintegy 20 százalékra nőtt az 1945-ben regisztrált 11-12 százalékról, de az agrártárca szerint hosszú távon el kellene érni a 27-28 százalékos mértéket. Ehhez további 700 ezer hektár betelepítésére lenne szükség.
A következő hétéves költségvetési ciklusban várhatóan legalább 70 ezer hektár erdő létesítésére nyílik lehetőség uniós támogatásokból. Az eddigi eredményesség nyomán a programfeltételek jelentős módosítására nincs szükség. Az agrártárca a támogatási rendszer megfelelő differenciálásával szeretné elérni, hogy a jogosultsági kritériumok és az értékelési módszerek garantálják az ökológiai szempontból fontos állománytelepítéseket. A minisztérium célja, hogy az őshonos fafajok aránya tovább növekedjen. Ehhez a támogatási rendszer finomítására van szükség.
Az év végével záruló (de későbbi kifizetéseket is lehetővé tévő) NVT három évre összesen 79,68 millió eurós (20,1 milliárd forintos) erdősítési támogatást irányzott elő, amelyet az FVM - ellentétben a jogcímek többségét érintő pénzelvonási lépésekkel - nem csökkentett. Ez éppen a jelentős gazdálkodói érdeklődéssel magyarázható. A tárca az NVT-ben átlagosan évi 10 ezer hektáros telepítést tervezett, illetve egyéb célokra - erdőápolásra, jövedelempótlásra - is támogatást nyújtott. Így 2005 végére már összesen mintegy 26 ezer hektárt sikerült bevonni a programba. Ennek támogatási igénye mintegy 48 millió euró (12 milliárd forint) volt, így erre az évre 8 milliárdnyi szabad forrás maradt.
Az agrártárca a pályázati lehetőséget az idén is megnyitotta: a 2004-2005-ben jóváhagyott 2120 kérelem után újabb 1987 érkezett. A piaci szereplők összesen 19 ezer hektár telepítésére nyújtottak be igényt, de a források csak 15 ezer hektárra voltak elegendők. Ezért a kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal pontozta és rangsorolta a pályázatokat. Az erdősítési intézkedés részeként az agrártárca a későbbi évekre is támogatási kötelezettséget vállalt, mivel a dotációs programok több év alatt „futnak ki". A determináció már 2005 végére (vagyis az idei pályázatok értékelése nélkül) elérte a 130 millió eurót (33 milliárd forintot).
A korábbi tapasztalatok szerint az erdősítési és egyéb támogatások közül az alföldi gazdálkodók vették igénybe a legtöbb forrást. Az idei kérelmek pedig azt mutatták, hogy Bács-Kiskun mellett Szabolcs-Szatmár-Bereg és Somogy megyében is élénk volt a telepítési kedv. Az idei pénzügyi lehetőségek felét e három megye használja ki.
Energiaültetvények
Az agrártárca egyik fontosa célkitűzése a 2007-2013 közötti uniós költségvetési ciklusban, hogy az úgynevezett energiaültetvények területe növekedjen. A támogatásokat a vidékfejlesztési forrásokból kaphatják meg az igénylők: a még kidolgozás alatt álló elképzelések szerint a mintegy 300 ezer forintos hektáronkénti telepítési költség több mint feléhez juthatnak majd uniós és hazai dotációkból.
Az energiaerdők létrehozása hozzájárulhat ahhoz is, hogy a fapiaci feszültségek csökkenjenek. Ma Magyarországon - főként kísérteti jelleggel - csak néhány száz hektáron folyik a tűzifa egy részét kiváltó energiafű- és energiafa-termelés, de a területet a következő tíz évben 90-100 ezer hektárra lehetne növelni, és ez 9 ezer termelőt érinthet. Körülbelül 3-4 ezer hektár betelepítéséhez már ma is megvan a szükséges alapanyag.
A tervek szerint energiaültetvényeket csak 20 aranykoronánál gyengébb minőségű földeken lehetne létesíteni. Brüsszel a telepítésekhez várhatóan 50 százalékos támogatást nyújt.