Kiszolgáltatott helyzetben létező vállalkozások
Megyei körkép - A szakma megbecsülése, anyagi és erkölcsi elismerése érdekében összefognak az erdőművelők, fakitermelők, akik országos szövetség alapításával adnak nyomatékot elképzeléseiknek.
A magyar erdőgazdálkodás ma már elképzelhetetlen erdészeti vállalkozások nélkül, amelyek azonban egyre nehezebb körülmények között dolgoznak, helyzetük bizonytalan és kiszolgáltatott. Ezt a vállalkozói tevékenységet több mint egy évtizede kezdték, amikor az állami erdészetek a műszaki állományt (fakitermelőket, erdőművelőket) „kirakták" vállalkozóknak.
A változásból mindkét fél profitált, a vállalkozó többet és hatékonyabban dolgozott, akár hétvégén is.
A kezdeti, kedvezőnek tűnő helyzet mára odáig fajult, hogy a vállalkozók kiszolgáltatottá váltak. Állításuk szerint a vállalkozói díjat az erdészetek egyoldalúan állapítják meg, nagyon kis mozgáslehetőséget biztosítva a béralku során. Az elmúlt tíz év során nem volt olyan év, amikor figyelembe vették volna az inflációt vagy bármely más gazdasági tényezőt, sőt, olyan év is volt, amikor csökkentették a díjat. Az így kialakult gazdasági körülmények között sok kisvállalkozás fejlődésképtelenné vált, tönkrement. A vállalkozások kényszerpályára álltak. Megjelentek a képzetlen, fél-, egyéves időtartamot megérő „vállalkozások". Ezek csak az erdészetek által diktált vállalkozói díjnak felelnek meg, szinte figyelmen kívül hagynak minden munkaügyi, munkavédelmi törvényt és szabályt.
Az ilyen nyomott vállalási díjak miatt nincs fejlesztési lehetőségük. A géppark öreg, elhasználódott (30-35 éves traktorjaik vannak), az eszközeiket házilag tartják karban, ami akár balesetveszélyt is jelenthet. Szezonálissá vált a munka, a nyári időszakban nehéz a vállalkozás fenntartása, az alkalmazottak megtartása, ugyanakkor a képzett munkaerő elengedése a vállalkozás halála.
Az őszi kormányzati intézkedések további terheket raktak a vállalkozásokra. Az állami ellenőrző hatóságok is komoly intézkedéseket tesznek a feketemunka visszaszorítására, a munkabiztonsági szabályok betartására, amire a társadalmi igény is megvan. Eddig az erdészeti ágazatot elkerülte az ellenőrzés és az átfogó átvilágítás. Most azonban már látható jelei vannak ennek, s komoly következményei lehetnek mind a vállalkozásokra, mind pedig az erdészetekre nézve. A helyzet megérett a radikális változtatásokra. Ennek érdekében novemberben megalapították az Erdészeti Vállalkozók Országos Érdekvédelmi Szövetségét, amelynek elnökévé a pápateszéri Völfinger Bélát választották. A szövetség erőteljes tagtoborzásba kezdett, minél előbb szeretnék kiépíteni a megyei szervezeteiket is. Az elnök a céljaikról szólva elmondta, a probléma megoldását a vállalkozói díj egyszeri, nagyobb mértékű emelésében és az évenkénti inflációhoz igazított vállalkozói díjban látják, amit egységes fellépéssel szeretnének kicsikarni.
Úgy látják, a tűzifa árának kedvező alakulása (rövid idő alatt majdnem a duplájára nőtt) lehetőséget teremt arra, hogy az erdészek rendezzék több mint tízéves adósságukat. A vállalkozásokat tisztességesen szeretnék működtetni, megteremtve a fejlődés, a fejlesztés lehetőségét is.
TREMMER TAMÁS