Mindent tarolt a famaffia (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2006. december 15.
Bács-Kiskun A kirótt 200 milliós bírság sem volt elrettentő
A légi felvétel Halas határában, az úgynevezett "Olajosok útja" fölött készült, ahol jól látható mekkora területről vágták ki a fát.
Előzetes letartóztatásba helyeztek három kiskunhalasi férfit, akiket környezetkárosítással gyanúsítanak a térségben zajló illegális fakitermelések kapcsán.

Az ügy precedens értékű, és "faltörő kos" lehet az egyre kiterjedtebb, százmilliós összegeket forgató "famaffia" elleni küzdelemben.
Misi ideális bukóember. A nincstelen fiatalember állandó pénzhiánnyal küzd, kevéske bevétele általában a kocsmárosokat gyarapítja. Éppen ezért örömmel fogadta a "faipari vállalkozó" Sz. Ferenc ajánlatát: kap 100 ezer forintot, ha "papíron" megvásárol összesen 46 hektár erdőterületet, majd a kidöntött faanyagot - mint tulajdonos - továbbadja megbízójának. A vállalkozó megnyugtatta: ha bírságolásra kerül a sor, úgy sem tudnak rajta semmit behajtani. Az üzlet megköttetett, a szóban forgó kiskunhalasi, illetve zsanai erdőkben pedig október-november során mintegy 24 hektár fenyőt, akácot és nyárfát vágtak ki - illegálisan. Ugyanis az erdőgazdálkodási szabályok értelmében a több millió forint értékű faanyagot még évekig nem lehetett volna kitermelni. Ráadásul erdőfenntartási járulékot éppúgy nem fizetett senki a művelet után, mint ahogy adót, illetéket, tb-járulékot sem, és "természetesen" az erdő sem mostanában lesz újratelepítve. A történetből jól látszik: itt nem megélhetési falopásról van szó, hanem egy terjedőben lévő új "üzletágról", az illegális fakitermelésről. Sulyok Ferenctől, az Állami Erdészeti Szolgálat Kecskeméti Igazgatóságának igazgatóhelyettesétől megtudtuk: a megyében idén 200 hektáron, mintegy ezer kamionra való fát "taroltak le" ilyen módon, ami több mint másfélszerese a tavalyi mennyiségnek. Csak összehasonlításul: legálisan évente mintegy 1700 hektáron végeznek tarvágást. Az ügyekben tavaly 100 millió forint bírságot szabtak ki, idén azonban volt olyan, hogy egyetlen személy kapott 200 milliós büntetést. A bírságolás azonban a legtöbb esetben hiábavaló papírmunkának bizonyul: a bukóembereken ugyanis szinte semmit nem lehet behajtani.
Bács-Kiskun megyében idén mintegy 200 hektáron végeztek tarvágást az illegális fakitermelők. SERES FERENC erdőfelügyelő nemrégiben Zsana határában mérte fel a károkat. Az illegális fakitermeléssel milliókat lehet bezsebelni.
Az illegális fakitermelés elleni küzdelmet nehezíti, hogy az nem bűncselekménynek, hanem szabálysértésnek minősül. "Elrettentésül" a területen dolgozókat is meg lehetne bírságolni, de ehhez a kidöntés pillanatában kellene "megfogni" őket: ha a fa már a földön van, legálisnak számít a feldolgozása. - Többször megesett, hogy távolról láttuk, dőlnek a fák, ám amikor oda értünk, hirtelen mindenki abbahagyta a munkát, és érdekes módon senki sem tudta, hogy miként kerültek a törzsek a földre - mondja az igazgatóhelyettes. Éppen ezért számít óriási előrelépésnek, hogy a kiskunhalasi rendőrkapitányság nyomozóinak sikerült elérniük, hogy előzetes letartóztatásba helyezzék a fentebb említett esetben "vállalkozóként" működő 47 éves Sz. Ferencet, fiát, a 26 éves Sz. Ferencet, valamint a 29 éves Sz. Róbertet. Halason egyébként közismerten két család foglalkozik ilyen jellegű fakitermeléssel, közülük most az egyikre csapott le a rendőrség. A család neve egyébként több más illegális tarvágás kapcsán felmerült már. Információink szerint a vállalkozók igencsak meglepődtek, amikor őrizetbe vette őket a rendőrség. A nyomozást vezető Nagy János százados elmondta, igazolódni látszik, hogy a gyanúsítottak megvalósították a környezetkárosítás bűncselekményét. Az ügyben készült szakértői jelentés megállapítja: a halasi és a zsanai területen 24 hektáron történt tarvágás helyreállítási költsége több mint 10 millió forintra rúg, és területe 20-40 év múlva nyerheti vissza jelenlegi állapotát. A gyanúsítottak egyébként cégeiket is fiktív módon hozták létre, ezért felmerül az okirat hamisítás gyanúja, az adóhatóság pedig várhatóan adócsalás miatt fog vizsgálódni az ügyben. A rendőrség egy halasi ügyvéd felelősségét is vizsgálja, aki a szerződések többségének megkötésében segédkezett.

S. I.

Ausztriába került a "tisztára mosott" fa
Az erdészek a megyében 3-4 családról tudnak, amelyek illegális fakitermeléssel foglalkoznak - újabban Csongrádban, Tolnában, sőt Borsodban is. Az ujjnyi vastagságú aranyláncokat viselő, és a legújabb Mercedesszel közlekedő "vállalkozók" 200-300 százalékos haszonkulccsal dolgoznak, ellehetetlenítve a szabályokat betartó erdőgazdálkodókat. Az általuk kitermelt fa akadálytalanul kerülhet a feldolgozó üzemekbe, vagy akár exportra is. Az eddigi adatok szerint a Halas környékén kitermelt faanyag több cégen átfutva a KEFAG Zrt.-hez jutott, az állami tulajdonú társaság pedig Ausztriába exportálta az általuk legális eredetűnek gondolt árut. Az erdészek szerint bűncselekménnyé kellene minősíteni az illegális fakitermelést. Így a felderítés könnyebb és gyorsabb lehetne. Az is sokat segítene, mondják, ha a faanyag származását köteles lenne igazolni a kereskedő, a megfelelő papírral nem rendelkező tételeket pedig el lehetne kobozni.

Sebestyén István


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.