Új vezérkar az ÁPV Zrt.-nél (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. január 2.
Napokon belül új testület veszi át az állami vagyonkezelő szervezet irányítását, mivel tegnap lejárt az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Zrt. igazgatóságának mandátuma. Lapunk értesülései szerint mindössze néhány napos interregnumról lehet szó, mert a Pénzügyminiszter (PM) előterjesztését az új igazgatósági tagokról a kormányfő hamarosan jóváhagyja. Pichler Ferenc a PM kabinetfőnöke lapunknak elmondta hogy a döntést nem az első, január 10-i kormányülésen hozzák meg, hanem Gyurcsány Ferenc január első hetében hagyja jóvá a PM előterjesztését.
Az ÁPV új vezetésének két tagja már adott: Vásárhelyi István elnök és Deák Péter vezérigazgató – kettejük mandátuma egyébként június végéig szól.
Úgy tudjuk, Baranyi Imre a gazdasági tárcánál folytatja, és távozik a testületből Göröncsér József is. Tagja marad a testületnek Jendorolovics Pál – ő 2006 novemberéig a MÁV stratégiai vezérigazgató-helyettese volt –; Csikós Bálint, az ÁVP vezérigazgató helyettese; Csányi Gábor jogász és Kovácsné Egedi Éva, ő a PM főosztályvezetőjeként a vagyongazdálkodási ügyekkel foglalkozik. Új tagnak jelölték Markó Andreát, a PM államtitkárát és Solti Gábor könyvvizsgálót, ő a magánszférából érkezik a testületbe. Az igazi meglepetés azonban az, hogy az új igazgatósági tagok között találni Hárskuti Jánost, ő a Magyar Hírlap értesülései szerint elnökhelyettesi rangot is kap. Hárskuti a privatizáció előtt a Budapest Airport vezérigazgatója volt. Az új összeállítású vezetés első ülésére a tervek szerint január 11-én kerül sor.
A vagyonkezelő a tavalyi bevételi tervét 102 százalékon teljesíti, az összbevétel pedig várhatóan eléri a 326 milliárd forintot. Ebből a privatizációs bevételek az előzetes adatok alapján 293 milliárd forintot, az osztalékbevételek pedig 14,7 milliárd forintot tesznek ki. A privatizációs szervezetnek az év közben módosított üzleti terve még 320 milliárd forint összbevétellel számolt.
A költségvetési törvények nem rögzítik az ÁPV Zrt. költségvetési befizetési kötelezettségét. Az idei törvény is csak a kiadási előirányzatot tartalmazza 38 milliárd forint értékben. A szervezetnek a kiadásokon felüli bevételét kell befizetnie a központi költségvetésbe, és az osztalékbevételeket, az előirányzat itt 8,62 milliárd forint.
Az FHB Jelzálogbank ötven százalék plusz egy szavazat tulajdoni hányadának eladása is várható. A kormány még 2006. október végén döntött a többségi részesedés szakmai befektetőnek történő értékesítéséről, ezt nehezíti, hogy egy kisebbségi részvénycsomag az Allianz Hungária tulajdonában van.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.