A Nagyerdő fokozódó körbeépítése azzal jár, hogy a terület egyre inkább szemetesedik.
Debrecen (HBN - P. Cs.) - Meggyőződésem, hogy az ezerhektáros debreceni Nagyerdő mostanában elharapózott károsítása, elszemetesedése azért következett be, mert gyakorlatilag fél éve nincs jelen a területen a természetvédelmi őrszolgálat.
Korábban jómagam is tizenkét éven keresztül teljesítettem szolgálatot napközben, éjszaka, kora reggel, tehát változó időpontokban – mondta el Galgóczy Tamás, a Hortobágyi Nemzett Park volt őrkerület-vezetője. - Ez alapvetően megelőző jellegű szolgálat volt, vagyis mindenki, aki az erdőn járt, a nap bármelyik szakában tapasztalhatta az őr jelenlétét.
Öt évvel ezelőttig - amikor jelentős létszámleépítés volt a Hortobágyi Nemzeti Parkban - naponta két őr járta a Nagyerdőt, azután már csak egy. Idén júniusban a park igazgatósága - az első kényszerű leépítési körben - a Nagyerdő természetvédelmi őrszolgálatát szüntette meg. Azóta lényegében csak rá-rá tudnak nézni a területre időnként. Galgóczy Tamás munkahelyi baleset miatt fél évig volt táppénzen, s addig – véleménye szerint - nem tudták megoldani a helyettesítését. Polgárőrök ugyan - a nemzeti parkkal kötött együttműködési szerződés alapján - járták az erdőt, de megfelelő jármű híján csak a kövezett utak mentén. Az illegális szemetelés megelőzése érdekében az erdészek is nagyon sokat tesznek, de mivel náluk is összevontak kerületeket, ők is nagyon túlterheltek lettek, így aligha várható el tőlük, hogy szakmai munkájuk végzése közben még a szemetelőket is lessék.
Galgóczy Tamás - a betegállományból visszatérve - öt esetben tett bejelentést azonosítható illegális szemetelés, és egy eddig is az állam számára már több millió forintos bontási költséggel járó, de újra és újra elkezdődő engedély nélküli lakóház-építkezés miatt.
A háztartási szemétben fellelhető személyes iratok, számlák alapján ugyanis azonosíthatók az elkövetők.
Galgóczy Tamás a nyári tizennégy fős után a karácsony előtti tizenkét fős, csoportos létszámleépítés keretében kényszerült távozni a természetvédelmi szolgálatból. Ez szerinte azt jelenti, hogy a Nagyerdő természetvédelmi őr nélkül marad, hiszen a park megmaradó állománya, túlterhelt, s így sajnos nem képes napi megelőző jellegű szolgálatot ellátni a területen.
Olcsóbban kellene?
Galgóczy Tamás szerint a Nagyerdő egyre fokozódó körbe- és esetenként beépítése azzal jár, hogy az erdő egyre inkább elszemetesedik. Ennek megelőzésére az őrszolgálatot éppen hogy erősíteni kellett volna, napi jelenlétűvé tenni. Úgy véli, ha több szemetet lehetne Debrecen lakóinak kedvezményesebb áron elszállíttatnia, akkor valószínűleg kevesebben szemetelnének illegálisan.
Galgóczy Tamás attól is tart, hogy az az odútelepítési program, ami nyolc éve folyik a Nagyerdőn, s legalább tíz évig kellene tartania, csorbát szenved.
Le fogják zárni az utakat
Az elbocsátásra központilag elrendelt létszámcsökkentés keretében került sor - reagált a felvetésre a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatósága. Az őrkerületek határainak átalakításával, az igazgatóság központi állományának, valamint a polgárőrség és polgári természetőrök bevonásával az igazgatóság a lehetőségekhez képest - megfelelőnek tekinti az őrzés színvonalát. Az erdő rendjének fenntartását az igazgatóság 3 fő részvételével folyamatosan végzi. Ebben közreműködik a Nyírerdő Zrt. és az AKSD Kft. is. A Nagyerdőt decemberben 4 kon-ténernyi (30 köbméter) illegális szeméttől szabadították meg. A Nagyerdő őrzésében - együttműködés keretében - részt vesz a Nyírerdő Zrt. Debreceni Erdészete, a Nagyerdő VT és a rendőrség is. A további szemétlerakás megakadályozása érdekében az illetéktelen gépjárműforgalom elől rövidesen lezárják a Nagyerdőbe bevezető utakat.