A kormány lényegében nem változtatott az állami szén-dioxid-gazdálkodást jövő évtől meghatározó Nemzeti Kiosztási Terven, azt a múlt héten nyilvánosságra hozott összkvóta-mennyiséggel küldi el csütörtökön Brüsszelbe jóváhagyásra.
Persányi Miklós, a szaktárca vezetője csütörtökön sajtótájékoztatón Budapesten elmondta: az Európai Unió éghajlatvédelmi rendszerébe (ETS) tartozó magyarországi cégek 228 létesítménye 2008-2012-ig évente átlagosan 30,733 millió tonna szén-dioxid-kibocsátási egységhez juthat hozzá.
Az ETS 2005-2007-es kereskedelmi periódusában 229 létesítmény évente átlagosan 31,66 millió kvótát kap.
A miniszter utalt arra, hogy a kvótaszintet "időigényes konfliktusrendezési mechanizmust" követően szerdán véglegesítette a kormány, az összmennyiség emeléséért még a szerdai kormánydöntés előtti órákban is lobbiztak ipari szervezetek.
Amennyiben az Európai Bizottság az április 18-iki véleményezési határideéig jóváhagyja az NKT-t, akkor azt a kormány május végéig rendeletben kihirdeti - közölte a miniszter.
A kiosztott sajtóanyag szerint az Európai Bizottság eddig 12 tagállam kiosztási tervét véleményezte, amelyek közül 11 terv esetében a kiosztani tervezett mennyiség csökkentését írta elő, egy tervet változatlan formában elfogadott.
Persányi Miklós kifejtette: csütörtök volt az EU által adott végső időpont, ameddig Magyarország elküldhette NKT-ját anélkül, hogy Brüsszel bírósághoz fordult volna az ügyben. Emlékeztetett arra, hogy a dokumentum leadási határideje június vége volt.
A sajtóanyag alapján a legnagyobb kvótamennyiséget a villamos-energia termelési ágazat kapja, összesen évente, átlagosan 15,479 millió tonnát. A jelentősebb ágazatok közül a cementgyártás 2,787 millió tonna, fémércek pörkölése és zsugorítása, illetve vas- és acéltermelés 1,819 millió tonna, az ásványolaj-feldolgozás 1,415 millió tonna szén-dioxidnak megfelelő kvótát kap.
Ezek a számok leginkább az emissziókereskedelmi rendszer első évében, 2005-ben kibocsátott szén-dioxid mennyiségével vethetők össze. Közvetlen összehasonlítást azért nem lehet végezni, mert az ETS 2005-2007-es első fázisához képest némelyik ágazathoz kevesebb, esetenként pedig több létesítmény tartozott.
A villamosenergia-ipar kibocsátása 2005-ben 15,381 millió tonna, a cementgyártásé 2,054 millió tonna, a fémércek pörköléséhez tartozó iparágé 1,713 millió tonna, az ásványolaj-feldolgozás 1,317 millió tonna volt.
Persányi Miklós ismertetése szerint a tárca az NKT számait különböző prognózisokra alapozta. Példaként említette a MAVIR előrejelzését, amely szerint a villamosenergia-felhasználás 2013-ig évi 2 százalékkal nő. Ugyaneddig az időpontig a megtermelt megújuló energia aránya az energiafogyasztáson belül a jelenlegi 5 százalék feletti arányról csupán 6 százalékra emelkedik.
A miniszter jelezte, hogy a kormány az NKT alapján az első kereskedelmi időszakhoz képest nagyobb mennyiségű kvótát kíván tartalékolni aukciós céllal. Amíg 2005-2007-ig az összkvóta 2,5 százalékát teszi ki az árverésen értékesíthető hányad, addig 2008-2012 között ez az arány 5 százalék.
Persányi Miklós újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy 2007 végéig még az első periódus aukciós kvótájának fele, azaz mintegy 1,2 millió tonna a kormány rendelkezésére áll. Ezt a Pénzügyminisztérium várhatóan még az év első felében értékesíti.
Megjegyezte, hogy a tavaly év végén lebonyolított, első kvótaaukcióból 2 milliárd forint bevétele származott a költségvetésnek. Ennek nagy része a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) korábban kimerült energiahatékonysági programjának "megfejelésére" jut, a többit a KVM az ETS magyarországi ellenőrzésére, a rendszer működtetésére, kapcsolódó tudományos feladatokra fordítja.