Iparág épült a falopásokra (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. január 19.
Válaszcsapás Akár öt év börtön is járhat a természet károsításáért
Baranya Tavaly összesen negyvenhét hektár erdőből vágták ki a fákat a tolvajok, vagy engedély nélkül a tulajdonosok.

Tegnap Siklós és Vókány között helyszíneltek a rendőrök, ahol egy egész domboldalnyi fa tűnt el a napokban. A kár értékét szakértők állapítják meg
Az már nem újdonság, hogy a téli hónapokban szaporodnak a falopások, azonban az igen, hogy erre szakosodva teljes iparág is kiépült. Takátsy Zoltán, a siklósi rendőrkapitányság nyomozója szerint a fatolvajok ma már az erdészet eszközeivel vetekedő gépeket használnak, ráadásul sokszor olyan papírokkal igazolják, hogy jogosan irtják az erdőt, és szállítják teherautóikon a fát, amelyekről általában csak hosszas vizsgálatok után derülnek ki, hogy nem is valódiak.
Mindemellett – különösen a gáz árának emelkedése óta – egyre többen otthoni fűtőberendezéseik táplálásához is lopják a fát.
Ambrus Ágnes, a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi igazgatója szerint tavaly negyvenhét hektárnyi területről vágták ki engedély nélkül a fákat, s ezzel tízmilliókra tehető, de ha az eszmei értéket is számításba vesszük, akkor felbecsülhetetlen károkat okoztak a tettesek. Ambrus Ágnes szerint leggyakrabban Siklós, Szigetvár térségében, és a sásdi erdőkben tevékenykednek az illegális fakitermelők. Visszaszorításuk érdekében – a Siklóson már bevált módszer mintájára – a napokban megállapodást kötnek többek között a határőrséggel és az erdészettel, és a jövőben közösen járőröznek majd az erdőkben. A bűnügyi igazgató szerint az is a hatóságok malmára hajtja a vizet, hogy a főügyész állásfoglalása (lásd keretes írásunkat) szerint már nem csak pénzbírságra számíthatnak az engedély nélküli fakitermelők, éppen a napokban le is zártak egy ilyen ügyet vádemelési javaslattal.

Máté Balázs

Feléért, harmadáért

A tűzifa ára fajtájától függően alakul, általában két-háromezer forintba kerül mázsánként. Legnépszerűbb az akácfa és a csertölgy kugliban. A felhasogatott fa ára akár még ennél is magasabb lehet. Talán éppen ezzel is magyarázható, hogy egyre több fát lopnak: mivel a hivatalos kereskedésekben egyre drágább, ez „helyzetbe” hozza a tolvajokat. Információink szerint a piaci ár harmadáért-feléért árulják a fát, a legtöbbször úgy, hogy a vevőnek fogalma sincs arról, hogy az áru lopott.

Még nincs gyanúsítottja a tavalyi tarvágásnak

Tavaly szeptemberben – amint arról hírt adtunk – becslések szerint tizenkétmillió forintos kár ért Drávapalkonya közelében egy természetvédelmi területen lévő erdőt, ahonnan nemes nyárfákat vágtak ki. A határőrök a nemzeti park munkatársától kapott bejelentés után mentek a helyszínre, ahol kilenc, éppen fakitermelést végző embert értek tetten. Több futballpálya nagyságú területen vágták ki a nyárfákat, mindenütt kötelek, benzines kannák hevertek. Kilencszáz köbméter farönkre bukkantak a területen. Ezt megelőzően, augusztusban ugyanott kétszázötven köbméter fát vágtak ki ismeretlenek, de akkor a hárommilliót érő rönkök a helyszínen maradtak. Ezekben az ügyekben tovább vizsgálódnak a rendőrök, egyelőre nincsenek gyanúsítottak. Tájékoztatásuk szerint az nehezíti a nyomozást, hogy a természetvédelmi területen fekvő erdőrész gyors egymásutánban többször is gazdát cserélt, így most azt kutatják, kinek a nevén is volt a terület a bűncselekmény idején.

Öt évet is kaphatnak

Amennyiben valaki „házi használatra”, mondjuk biciklije csomagtartóján hazacipel néhány kilogrammot nyomó fát, szabálysértést követ el. Ügyét
a jegyző bírálja el, aki legfeljebb százezer forintos bírságot szabhat ki. Jelentős mennyiség esetén azonban már akár börtön is járhat a falopásért. A legfőbb ügyész a közelmúltban úgy foglalt állást, hogy az illegális fakitermelés kimeríti a környezetkárosítás bűncselekményét, amiért háromtól öt évig terjedő szabadságvesztés is járhat.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.