Viharverte erdők (vagy) Sírnak a fák, az erdészek (Petőfi Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. január 22.
KEFAG A hozamszabályozási tervüket felborította a szél
Óriási robajjal törtek, dőltek a fák a még tavaly júniusi vihar következtében a kerekegyházi, a kunadacsi és a kunbaracsi erdőkben. A mérhetetlen pusztításnak ma is vannak nyomai.

Nemrégiben lapunk első oldalán a Lapszélben arról írtunk, hogy a kisvárostól Kunszentmiklós felé haladva az útmenti erdők szörnyű látványt mutatnak. Azaz sírnak a fák... S mi lehet még beljebb!? Hogy megláthassuk, arra nem sokáig kellett várnunk. Cikkünkre hamar jelentkezett Madácsi Sándor, a KEFAG Rt. Észak-Kiskunsági Erdészetének vezetője, akivel a napokban bebarangoltuk az érintett terület egy részét. Ekkor derült ki, hogy amit a betonútról lát az ember, az még nem is olyan siralmas. A Dunántúlról érkezett nagy sebességű szél olyan óriási erővel pusztított, hogy a nagy lombú, erős törzsű öreg fákat sem kímélte. Több mint tízezer köbméter nagyságrendben pusztított. A veszteség több milliós, de különösen Kunbaracs és Kunadacs területén, ahol jelentős a természetvédelmi terület. A száz esztendős, úgynevezett Müller-féle tölgyesre még ráképzelni sem kell a lombját, akkor is gyönyörű (volt) egy része. A nyúlánk fenyők gyengébbjeiből sok végezte a földön, vagy megkapaszkodott társában. Az erősebbek, a sok tíz évesek törzsei ha állták is a vihar erejét, de legtöbbjük ágait szinte leborotválta a kegyetlen vihar. A nyárjasban is van kártyavárként összeomlott. - Azonnal nem lehetett munkához látni, hiszen - függetlenül attól, hogy kidőlt, kettétört fákról van szó - engedélyeztetni kellett a kitermelést. A dokumentumokat augusztusban kaptuk meg. Akkora zárultak le a szakhatósági ügyek. Vagyis tavaly ősz óta megy a folyamatos "takarítás" - magyarázta az erdőmérnök. - Tíz vállalkozó brigád öt-öt fővel dolgozik. Életveszélyes a munka, nem nagyon haladós. Jó kétharmadrésszel végeztek eddig. Úgy számoljuk, hogy tavasz végén kivonulhatnak az erdeinkből. A kitermelési költség másfélszerese a korábbinak. A rönkhányad meg legalább harminc százalékkal alacsonyabb. Itt, ez a már előkészített rönk-kupac darabjain lévő moha is mutatja, hogy olyan állomány volt, ami még hosszú éveken át élt volna. Most meg mennek a jánoshalmi raklapüzemünkbe, egy másik része pedig értékvesztett papír-, illetve rostfaként végzi. A kitermelés után rendcsinálás, erdőmegújítás következik. Mindenesetre a kármegszüntetés után is jó ideig siralmas lesz a kép. A hozamszabályozási tervünket alaposan felborította a vihar - fejezte be lehangoló túránkat az erdészetvezető.

Pulai Sára

Ágfa kedvezménnyel elvihető
A KEFAG az ágfákat igencsak kedvezményesen odaadja azoknak, akik hajlandók összeszedni. Ezen az alkalmon kapott a kunbaracsi Pulai József is: - Negyedéből megvan a téli tüzelőnk. Múlt héten kezdtem a gyűjtést. Van otthon szalagfűrészem, meg hely is. Jól jön a négy tagú családomnak. Most nincs munkahelyem, így pénz sem igen. Nem kell már a mezőgazdasági gépszerelő sem. Kint vagyok egész nap, s úgy számolom, jó két hét alatt ezt a nagy foltot rendbe teszem, s tüzelhetünk sokáig. Biztosan másoknak is jól jönne az itt lévő sok-sok vastag ág, csak hát le kell érte hajolni, ami azonos a kocsmaasztal támasztásával. Én inkább a munkát választom.


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.