A jogszabályok értelmezése terén mutatkozott némi bizonytalanság a hivatalok részéről az elmúlt évek során. Az ügyeskedő jogászok kidolgozta módszerrel tehát elegendő volt töredéktulajdonhoz jutni, hogy a lopás vádja elháruljon.
Az, hogy maga a tulajdonszerzés színlelt szerződésen alapult - hiszen ép eszű ember miért ajándékozna el erdőt idegennek -, már csak apró szeplő volt az ilyen ügyekben. Maradt az erdészeti szolgálat kezében a környezetkárosítás aduja. Csakhogy mennyi a károsítás? Egy fa, két fa vagy fél hektár erdő kivágása? Ezen is el lehetett morfondírozni évekig, s közben ezer köbméterek dőltek el földre.
Tavaly ősszel azonban a Legfőbb Ügyészség kiemelt ügyek főosztálya az agrártárca erdészeti főosztálya kérésre állást foglalt, amely szerint az engedély nélküli fakivágás megvalósíthatja a környezetkárosítást. Erről dr. Borbély Zoltán, a szervezet sajtószóvivője adott tájékoztatást.
- Nemcsak környezetkárosítást, hanem más vagyon elleni bűncselekményt is megvalósíthatnak ennek során - tette hozzá. - Vizsgálni kell ezen túlmenően azt is, hogy a tényleges tulajdonosokat jegyezték-e be, mert történhetett okirat-hamisítás is.
Tehát a jelenlegi jogszabályokkal is biztosítható az erdők védelme, emelte ki, hiszen büntetőjogi felelősségre vonásra van lehetőség, ha az élőkörnyezet károsodik, például, ha komplett erdőket irtanak ki. Márpedig az erdő az élővilág része. A károsítás mértékétől függően, amennyiben az erdő csak beavatkozással állítható helyre, vagy úgysem, ez bűntettnek minősül. A kiszabható szabadságvesztés pedig akár a nyolc évet is elérheti. Elkobozhatók emellett a fakitermeléshez használatos eszközök, fűrészek, de még a szállítóeszközök is, hívta fel rá a figyelmet a szóvivő. Felvetődik még az ily módon kivágott fa elkobzása is. A jogszabályok ezt még nem teszik lehetővé, ezért a Legfőbb Ügyészség kezdeményezte a szabálysértési törvény módosítását, tudtuk meg dr. Borbély Zoltántól.