Zöldáram a támogatott ültetvényekből (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. február 13.
Az állam az idén is kiemelten támogatja az energiaerdők telepítését, függetlenül az ültetvények környezetre gyakorolt esetleges káros hatásaitól. A környezetvédők a zöldáram kiemelt áron történő átvételét is bírálják, mert a szabályozás a nagy hatásfokú mini áramtermelők helyett a hatalmas erőműveket, részesíti előnyben.

A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium márciusra ígéri az energiaültetvényekhez adandó telepítési támogatásokat részletező rendelet megszületését. Annyit már most tudni lehet, hogy a gazdák a fásszárú ültetvényre a terület alapú támogatáson felül hektáronként egyszeri 150-250 ezer forintos telepítési   támogatást, valamint hektáronként 12 ezer forintnyi többletpénzt kapnak tudta meg lapunk Bíró Tamástól, az agrártárca szakreferensétől. A lágyszárú energianövények ültetvényeinek támogatása sem tér el ettől lényegesen. Utóbbiak főként a legelterjedtebb, Szarvas-1 típusjelű energiafű telepítését szolgálják. Ennek fűtőértéke nem sokkal marad el a fásszárúakétól, vetésterülete már elérte a kétezer hektárt. Jelenleg négy integrátor forgalmazza a szárazságtűrő fajtát, amely a rá kidolgozott tüzeléstechnológia révén nagy jövő előtt áll a biomasszapiacon - mondta Bíró Tamás, hozzátéve, hogy a tárca az energiaültetvények elterjesztésével a hazai erdőkincs fokozottabb védelmét szeretné elérni.
Egymillió tonna tűzifa
Az öt nagy biomassza hasznosításra áttért erőmű éves szinten egymillió tonna fát éget el, ennek harmada a határon túlról, szlovák, ukrán és szlovén erdészetekből származik. A hasznot nem a hazai erdőgazdaságok fölözik le, hiszen nekik jó esetben hat-hétezer forint marad az ígért tonnánkénti 17-18 ezer forintos árból, a többit ugyanis elviszik a szállítási költségek, valamint a nedvességtartalomtól függő ilyen-olyan levonások. Ráadásul az osztrák felvásárlók harminc százalékkal többért veszik át a fát, így nem csoda, hogy a tűzifánál sokszor jobb minőségű, ugyanakkor nedves fát nagy távolságra utaztatják.
Hátrányban a kis erőművek
Szakértők szerint vitatható, valóban környezetbarát-e a biomassza hasznosítás jelenlegi támogatási rendszere. Istvánffy László erdő- és faipari mérnök szerint a faégetés egyenesen a biomassza-energia zsákutcáját jelenti. Állítja: a legalább 35 százalékos nedvességtartalmú fa elégetése ésszerűtlen és gazdaságtalan. Ha az erőmű csak áramot állít elő, hőt nem hasznosít, a hatásfok a korszerű technológiák mellett sem fogja meghaladni a húsz-harminc százalékot. A kogenerációs - távhő és áram előállítására egyidejűleg alkalmas - erőművek ezzel szemben 15-20 százalékos nedvességtartalom esetén elérhetik a nyolcvan-, a lakossági vagy települési méretekben használható faelgázosító kazánok pedig a kilencvenszázalékos hatásfokot is. Az erdőmérnök szerint érthetetlen, hogy ennek ellenére miért a hagyományos erőművek átállását, és nem a korszerű kis blokkok építését dotálják. Hozzátette, a 2006-os mintegy 67 milliárd forintnyi zöldáram-támogatásból hatvan-nyolcvan minierőművet lehetett volna felépíteni.
Elkerülhetők a tarvágások
A környezetvédők az energiaültetvények támogatásával legfeljebb annyiban vannak kibékülve, hogy azok a fajtától függően három-öt évente letermelhető, s huszonöt évig  alapanyagot szolgáltató ültetvények, sarjerdők belépésével csökkenthetők a tarvágások a hagyományos erdőkben, s velük a helyi igényeket könnyebbén ki lehet elégíteni. A fő gond a sarjerdőkkel, hogy általában egyetlen fafajból állnak, s a monokultúra tönkreteszi talajt. Istvánffy azt is nehezményezi, hogy máig nem készült hatástanulmány arról, milyen kedvezőtlen és visszafordíthatatlan változásokat okoznak az energianövények a környezetben. Szerinte a sarjerdőnek nincs létjogosultsága, mert az alacsonyabb fűtőértéke és magas, akár ötvenszázalékos víztartalma miatt nem helyettesítheti megfelelően a tűzifát.

BOHUS ANITA

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.