IDŐJÁRÁS Az eddigi számítások szerint valószínűleg a térség, így megyénk éghajlata is átalakul.
A mezőgazdaságban biztosán lesznek majd változások, ám ezek öt tíz éven belül még aligha következnek be.
Az elmúlt hónapokban volt egy-két nap, amikor Szolnok térségében a százéves átlagot meghaladó hőmérsékletet mértek. Sokan találgatják, az enyhe tél talán már az éghajlatváltozás következménye? Vajon mi vár ránk itt az Alföld középén, a megyében, ha beigazolódnak a klíma átalakulásáról szóló jóslatok?
Az elmúlt időszakéhoz hasonlóan magas hőmérsékleti értékeket már korábban is mértek Szolnokon, illetve a megyében. Mint a szolnoki katonai meteorológiai szolgálattól megtudtuk, az elmúlt hetekben, a tél kezdete óta néhány napon a százéves átlagot meghaladó hőmérsékleteket mértek, ami azonban önmagában még nem számít rendkívülinek. A megszokottól eltérő időjárást az okozta, hogy délről rendszeresen meleg levegő érkezett a térségünkbe. Ez pedig megakadályozta a komolyabb lehűlést. Ennek ellenére könnyen elképzelhető, hogy a következő télen akár egyméteres hó is boríthatja majd a megyeszékhelyet, nagy hideg kíséretében. Ráadásul az időjárás igyekszik kiegyenlíteni a valahol fellépő zavarokat, így előfordulhat, hogy az előttünk álló tavasz és nyár a szokottnál csapadékosabb vagy éppen hűvösebb lesz. Tehát mindezt még nem kell az éghajlatváltozás számlájára írnunk.
Újlaki Csaba, a Szolnoki TIT Uránia bemutató csillagvizsgálójának vezetője szerint mindarra, ami ezen a télen történt, adható természetes magyarázat. A tudósok véleménye ugyanakkor megoszlik arról, vajon beszélhetünk-e már a klíma átalakulásáról. A rendelkezésünkre álló adatsorok viszont már utalnak arra, valamit alighanem elrontottunk a bolygónk védelme, környezetünk megóvása terén. Hiszen az elmúlt százötven évben csak a széndioxid aránya annyival nőtt meg, hogy az 0,67 fokos hőmérséklet emelkedést hozott átlagosan a Földön. Sőt, az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA nemrég közzétett méréseiből kitűnik, hogy a mérsékelt égövben a december tavaly jóval melegebb volt, mint amilyen általában lenni szokott. Különösen Európa hőtöbblete volt szembetűnő.
De vajon akár megyénk életére is hatással lesz, ha mégis zajlik már az időjárásunk átalakulása? Nos, erre, a kérdésre még nem lehet egyértelmű feleletet adni. Mint Újlaki Csaba rámutatott, jelenleg mintegy hatvan tanulmány készül hazánkban, az ország egyes részeire milyen hatással lenne az időjárás akár legkisebb mértékű változása is. Különösen azt vizsgálják, hogy a Balaton esetében mi következhetne be, illetve hogyan alakulna át az árvízvédelem, a gazdaság és a mezőgazdaság Magyarországon?
Megyénk viszont mindenképp vesztese lesz egy esetleges időjárás-átalakulásnak. Ugyanis az ELTE modellkísérletei szerint az Alföld és a Sió-Balaton vízgyűjtője a legveszélyeztetettebb térség a klímaváltozás szempontjából. Mindemellett ráadásul a helyi hatások is jelentősek, így a régiók szerint is eltér hazánk időjárása. Az viszont szinte bizonyos, hogy ha a folyamatok változatlanok maradnak, megyénkben leginkább felmelegedési, száradási folyamatokra számíthatunk. A felmérések szerint az Alföldön egyébként elsősorban a közlekedés felelős a légkör szennyeződéséért.
A szakemberek egyébként úgy becsülik, a jövőben, térségünkben nem lesznek annyira kiszámíthatóak az évszakok, mint korábban. A szélsőséges időjárás várható folytatódása miatt meg kell tanulnunk alkalmazkodni. A mezőgazdaságban például előbb-utóbb elkerülne, tétlen lesz, hogy a növények szárazságtűrőbbé váljanak.
- A mezőgazdaságban alkalmazott természetes hagyományok hazánkban olyan mélyen gyökereznek, hogy a klímaváltozás hatására sem várható 5-10 éves időszakra vetítve nagy változás - mondta Szatmári Géza, szolnoki vezető falugazdász. A februári tavaszt és a tél, hiányát még elviselik a jelenleg termesztett növényeink, ám terméskieséssel számolni kell. Változtatást az okozhatja a másodlagos, vagy energiaátalakításra használható növények termesztési hányadát növelik . -Itt elsősorban az olajos nővé nyékre kell gondolni. A kukorica esetében a bioetanol előállítására —folytatta a falugazdász. — A hibridkukorica vetőmagterülete is várhatóan nőni fog, persze az őszi vetésű növények rovására. Mivel a jelenlegi támogatási rendszer is elsősorban a növénytermesztés felé húz túlnyomóan, így a jövőben a támogatások átcsoportosításával talán fejlődhet az állattartás is.
Szatmári Géza kifejtette, hogy nem kizárt a technológiák fejlődésének nyomon követése sem. Hiszen a későbbiekben feltehetően alkalmazni kell majd, amit a modern technika kitalál ahhoz, hogy a mezőgazdaság életben maradhasson. De mindez még a jövő kérdése.
Molnár G. Attila
Kiszámíthatatlan időjárás következhet
Azóta kutatók, akik kiállnak a globális klímaváltozás elmélete mellett, azt mondják, néhány év elteltével, 2012 után már szinte visszafordíthatatlanná válik az egyelőre még csak fenyegető folyamat Újlaki Csaba ezzel kapcsolatban elmondta, ha a most még inkább csak valószínűsített folyamat a jövőben tovább zajlik, bekövetkezhet bizonyos területek elsivatagosodása vagy éppen eljegesedése. Felborulhat a bolygó vízháztartása, sok helyen lecsökkenhet az ivóvíz mennyisége. Zűrzavaros, kiszámíthatatlan időjárás köszönthet ránk, amelynek részeként tűzforró nyarak és jéghideg telek lehetnek a meghatározók.
NÁLUNK főként a felmelegedéstől kell tartani Emlékezzünk csak például a 2000-es évre, amely a legforróbb esztendő volt az elmúlt száz évben. Akkor mind a csúcshőmérsékletek, mind pedig az átlaghőmérsékletek rekordjainak.
nyékre kell gondolni. A kukorica esetében a bioetanol előállítására —folytatta a falugazdász. —.' A hibridkukorica vetőmagterülete is várhatóan nőni fog, persze az őszi vetésű növények rovására. Mivel a jelenlegi támogatási rendszer is elsősorban a növénytermesztés felé húz túlnyomóan, így a jövőben a támogatások átcsoportosításával talán fejlődhet az állattartás is.
Szatmári Géza kifejtette, hogy nem kizárt a technológiák fejlődésének nyomon követése sem. Hiszen a későbbiekben feltehetően alkalmazni kell majd, amit a modern technika kitalál ahhoz, hogy a mezőgazdaság életben maradhasson. De mindez még a jövő kérdése.