Megmaradhat a régi fűzfasor? (Fejér Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. február 24.
Zámoly (jmé) - A szakmai véleményeket összegeztük, de nem biztos, hogy ez volt az egyedüli jó döntés - ismerte be Ujvári József polgármester, miután tiltakozáshullám indult el a faluban a Burján-patak partját szegélyező fűzfasor kivágására.

Több mint száznyolcvan aláíró tiltakozott abban a levélben, amelyet csütörtökön adott át a polgármesternek Menyhárt István képviselő. A falu lakói a képviselő-testület január végi határozata ellen tiltakoztak. A képviselők akkor egyöntetűen úgy döntöttek, hogy a patak partján álló ötven fűzfa elöregedett és balesetveszélyessé vált, emiatt azokat ki kell vágni, és helyükre ősszel újat telepítni. A tarvágás ellen összefogott Zámoly egész lakossága, és nem csak az érintett Kossuth utca lakói, mert ahogy tiltakozó levelükben írták: a fűzfasor a település arculatának meghatározó eleme, így mindenki érdekelt a kérdésben.
- Azért jöttünk ide lakni, mert megtetszett ez a fasor - mondta Dezső József, aki attól is tart, ezzel csökken a Burján- patak parti ingatlanok értéke. Nehezményezte, hogy túl sok fát vágtak ki a közelmúltban a faluban. Szerinte átgondolatlan a telepítés. Szakemberek mondják meg hová, milyen fát ültessenek, amelyekről néhány év múlva kiderül, a légvezetékekkel egy vonalban kinőtték helyüket. Példaként hozta fel a Rákóczi-Jókai-Petőfi utcai diófák kivágását, és nehezményezte, hogy nem ültettek helyükre másikat.
A tiltakozó levelet megfogalmazó Máhr Zoltán életminőségromlásról is beszélt a tarvágás kapcsán:
- Ezeket a fákat negyven évvel ezelőtt akkor ültették, amikor kilépett medréből a patak. Ha a mai szélsőséges időjárás miatt ez újra megtörténne, mihez állítanák a homokzsákokat? - kérdezte, és rámutatott arra, hogy a fasor a nagy átmenőforgalomban a kipufogó gáztól, a portól, a teherforgalomból adódó rezgéstől is védi a lakókat.
A képviselő-testület egyöntetűen elismerte, hogy döntésük előkészítésében adódtak hibák, ezért visszavonták korábbi döntésüket. Szem előtt kell azonban tartani, hogy a negyvenéves fák betegek - hívta fel a figyelmet Ujvári József polgármester. Egy fát nemrég derékba tört a szél, a másikat tőből csavart ki, ha baleset történik, ki vállalja a felelősséget? A döntés előzményéről elmondta még, hogy szakértők véleményét kérte ki, melyik fát kell kivágni, melyik maradhat. Az eredmény siralmas volt, akkor gondoltak a tarvágásra, hogy az ősszel egyidőben telepített fák egységesen növekedjenek. Választásukat gazdasági okok is indokolták, az öreg fák kivágására kért árajánlat ugyanis meghaladta a 800 ezer forintot, a Burján-patak medrének tisztítását végző társaság pedig ingyen elvállalta ezt a feladatot.
A vegetációs idő közeledte miatt sürget az idő. A testület ezért úgy döntött, hogy március 8-án fél hatra a Szép Ilonka Faluházban lakossági fórumot hív össze, hogy a falu lakóival közösen határozzanak a fűzfák további sorsáról. A testület ez alkalommal két javaslattal áll a zámolyiak elé. Az egyik, hogy vágják ki először csak a műút felőli fákat, helyükre ősszel telepítsenek újakat, a túlpartiaknak pedig újítsák meg lombkoronájukat. Ez a döntés azonban plusz kiadással jár. A másik megoldás a szakaszos kivágás. Szakértők javaslata alapján vágják ki tavasszal az életveszélyessé vált fákat a patak minkét partján, majd ősszel helyükre, és az összes beültethető helyre is telepítsenek újakat.

 J. Mező Éva

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.