ÖKOGAZDASÁG - Vita a bioetanol hazai hasznosításáról
Miközben az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program a tervek szerint erősen ösztönzi majd a megújuló energiaforrások termelését és hasznosítását, itt-ott kétkedő hangok is hallatszanak a biomassza alapú „zöldenergia” hasznát illetően.
A kételyeket az agrártárca is ismeri. Erre utal Ficsor Ádám szakállamtitkárnak A fiatal gazdák konferenciáján a minap tartott előadása, miszerint a bioetanol-gyártást a gabonafelesleg levezetésére szolgáló technológiának tartják elsősorban. Erősebben fogalmazott a közelmúltban Dennis L. Meadows amerikai ökológus a távirati irodának adott hosszú nyilatkozatában, amelyről a Világgazdaság című lap közölt összefoglalót.
A New Hampshire-i tudós, akit a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjével is kitüntettek, s aki a Római Klub egyik alapítójaként a fenntartható fejlődés koncepcióját kidolgozta, leszögezte, hogy a bioüzemanyagokban egyáltalán nem lát megoldást a magyar energiafüggőség csökkentésére. Úgy véli ugyanis, hogy a bioetanol és a biodízel nem támogatható. Sem az energiamérlege, sem pedig etikai megközelítése okán. A bioüzemanyagok előállítása leggyakrabban több energiát emészt fel, mint amennyit maga az üzemanyag tartalmaz. Etikailag pedig azért vitatható a zöldbenzin és a biodízel, mert alapanyagukból élelmiszert is elő lehetne állítani.
A fa ugyan jó energiaforrás, de csak korlátozott mértékig, mert a felhasználás terjedésével drágul. Dennis L. Meadows példaként említette a biomassza tüzelésű erőművek megjelenése óta Magyarországon is terjedő illegális fakivágásokat és falopásokat. A professzor az energiahatékonyság növelését nevezte fő feladatnak.
B.F.I.