Méreg végzett a sasokkal (Somogyi Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 6.
Két rétisas esett áldozatául az emberi felelőtlenségnek Gyékényesen. Méreg végzett velük.
Mérgezett csirketetemet evett két rétisas Gyékényes határában, mint arról a napokban beszámolt lapunk.

A vizsgálati eredmények megérkeztek, s Horváth Zoltántól, a hazai rétisas- védelmi program koordinátorától megtudtuk: karbofuránnal kezelték a csirkéket. Ez az agrofurán vagy egyéb szerek hatóanyaga, talajfertőtlenítésre használják, például vetés előtt. Folyékony állapotban, vagy granulátum formában kiszórják a földekre, elgázosodik, behatol a talajszerkezetbe és megöli az élőlényeket.
Használatához szakember szükséges, hiszen ha a megfelelő technológia betartásával és szakértelemmel végzik mindezt, akkor nem jelent gondot a magasabb rendű élőlények számára. Amúgy idegblokkoló, gyors lefolyású mérgezést okoz. Felhasználója ebben az esetben gondatlanul járt el, nem előírásszerűen alkalmazta a szert. Lehetett egy magánember, aki a tyúkjait féltette esetleg a rókától, vagy gazdálkodó, netán egy vadász, aki így akart rókát "apasztani", de utóbbinak - Horváth Zoltán szerint - a legkevesebb az esélye. Az Alföldön ez inkább jellemző, amióta rájöttek hogy hatásos szer, például a róka irtására.
Megtudtuk: két éve Tolna megyében halastavaknál haldögre tették ki a karbofuránt, a fokozottan védett vidra ellen. Ám a vidra nem ette meg, annál inkább a dankasirály, a nagykócsag, a szürkegém és a rétisasok; öt madár megdöglött. Az Alföldön 2006 végén több mérgezés is történt, ugyancsak ettől az anyagtól. A gyékényesi rétisas pár fiatal volt, a közeli Kotró bányatónál ugyanis sok a madár. Viszont Somogyban ez az első ilyen eset. Horváth Zoltán azt mondta: Ausztriában már 2001-ben egy konferencián elmondták, hogy több karbofuránnal mérgezett rétisast találtak. A rétisas egyébként fokozottan védett, darabja egy millió forint.
Az egyik gyékényesi " áldozat " hím volt, a másik tojó, amely két tojást tojt volna. Utóbbi újabb két milliós kárt kóstálhat, hiszen fokozottan védett madár tojás származékától van szó. A hazai rétisas állomány egyharmada Somogyban él, s szakemberek összefogásának köszönhetően egyre emelkedik a számuk.

Varga Andrea

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.