2007. március 19.
A www.meteoalarm.eu a legszükségesebb információkkal szolgál az Európa térségében várható extrém időjárási eseményekre való felkészüléshez. A programban résztvevő országokban kialakuló viharok, a szárazság, az erdőtüzek adatait egy oldalon összesíti a portál.
Az oldal figyelmeztet a veszélyes időjárási események lehetőségére, úgy mint nagy mennyiségű csapadék, heves zivatarok, viharos szél, hőhullámok, erdőtüzek, köd, havazás, hóviharok, lavina, vagy a tengerpartokon előforduló úgynevezett vihardagály jelensége.
Európa térképén gyorsan áttekinthetjük, hogy mely térségekben várható veszélyes időjárási esemény. A használt színek, vagyis rendre a sárga, narancs, illetve piros az időjárás veszélyességének fokára utalnak. A térképen minden ország színe az ott éppen érvényben lévő legmagasabb fokú riasztáshoz rendelhető színnel egyezik meg. Az országra kattintva részletesebb, régiós bontású információkat kaphatunk.
A magasabb szintű, narancs illetve piros riasztások esetén mindenképpen a térképen elhelyezett piktogramokkal is kiegészülnek a régiókra vonatkozó információk. A piktogramok a veszélyes időjárás típusára utalnak. Egy országon belüli meghatározott régióra vonatkozó riasztási információkat egyszerűen a régió területére kattintva érhetjük el. Itt tájékozódhatunk a veszélyes időjárás időpontjáról, vagy a jelenség egyéb körülményeiről is, úgymint annak intenzitásáról (például havazás esetén a várható mennyiségről). A regionális szintű információknál továbbá egy, a jelenség kockázatához, következményéhez társítható háttérképet is láthatunk.
Az amerikai National Weather Service hasonló kezdeményezését alapul vevő szervezők szerint a legfontosabb előrelépés, hogy egy központi helyen gyűjtik össze a fontos adatokat, így bárki azonnal tájékozódhat a kontinens egyes régióiban uralkodó időjárási viszonyokról, az esetleges veszélyekről és kockázatokról. Az oldal számára egyelőre nem mindegyik ország szolgáltat adatokat, de sikerült Svédországtól Portugáliáig lefedni a partvidéket, a Földközi-tengeren pedig Olaszország és Görögország járul hozzá a nagyobb biztonsághoz. A kelet-közép-európai régióból jelenleg egyedül hazánk vesz részt a projektben.