Felszámolják az Ipoly Bútorgyárat (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 23.
Balassagyarmat - Újabb, nagy múltra visszatekintő balassagyarmati gyár szünteti be tevékenységét. Az 1951-ben alapított Ipoly Bútorgyár Zrt. felszámolását az adóhatóság kezdeményezte. Az APEH mintegy hatvanmillió forintos, egy beszállító pedig négyszázezer forintos tartozás miatt kérelmezte a felszámolás megindítását a bíróságtól. Az iroda- és szállodabútorokat gyártó Ipoly Bútorgyár Zrt. vásárlói közé tartozott többek között az OEP, a Külügyminisztérium, a Vegyépszer és a Mol, de a cég a központosított közbeszerzési eljárások egyik nyerteseként költségvetési szerveknek is szállított. A felszámolási eljárás 2007. február 15-én indult meg, s a 7-es számú cégközlöny ad hírt róla. A felszámoló a salgótarjáni székhelyű Novent Kft. A felszámolóbiztos, Balázs Miklós cégvezető elmondta: a felszámolás kezdő időpontjában már semmiféle tevékenység nem folyt a gyárban, még a gázszolgáltatás is megszűnt.
– A zrt.-nek nem volt megfelelő rendelésállománya. Utoljára egy budapesti megrendelő jelentkezett, amely lakáskonyhai bútorok legyártását és beszerelését kérte volna, de a megrendelés feltételei nem voltak adottak, mivel az Ipoly Bútorgyár megfelelő szerződésállománnyal és forgóeszközzel már nem rendelkezett. Most van folyamatban a hitelezői követelések bejelentése – mondta a felszámolóbiztos, aki azt is hozzátette: az ingatlan két éve a CIB Bank tulajdona, a cég csak lízingelte azt. A társaság tulajdonában lévő gépek jelzáloggal terheltek.
– Az üzemet viszont szeretnénk a CIB Bankkal együtt értékesíteni, s az ingatlant és a benne lévő technológiát nyilvános pályázaton meghirdetni egy szakmai befektető részére. A dolgozók továbbfoglalkoztatása a célunk. A gyár egy új tulajdonossal ugyanazt a jellegű munkát folytathatná, mint eddig, hiszen egy szériagyártásra alkalmas bútorüzemről van szó. Merőben más technológiát nem lehet betelepíteni, csak a jelenlegi formájában érdemes működtetni. A törvény két évet ad a felszámolásra, amely a cég vagyonának nyilvános pályázaton történő eredményes értékesítésével végződik. Én azonban úgy gondolom, egy esztendő alatt végbemehet az eljárás, s új tulajdonossal az üzem még előbb is megkezdheti működését – fejtette ki Balázs Miklós, hozzáfűzve: a gyár mintegy hatvan dolgozójának munkaviszonyát megszüntetik, a csoportos létszámleépítést kényszerhelyzet szülte. A helyi munkaügyi központtal állandó kapcsolatban vannak. A felszámolóbiztos reményét fejezte ki, hogy az új tulajdonos hamarosan megkeresi az elbocsátottakat.
Egy magát megnevezni nem kívánó dolgozó elmondta: – Mintegy tíz napja munkásgyűlésre hívtak bennünket össze, ahol részletesen tájékoztattak minket a helyzetről. Decemberben kaptunk utoljára részleges fizetést, s most azt ígérték: három napon belül kifizetik az elmaradt béreket, mert van a cégnek egy lekötött pénzösszege, amelyből a tartozás pótolható. Kétségbe vagyunk esve. Nem gondoltuk, hogy mi is a Finomkötött sorsára jutunk, bár az utóbbi időben már alig volt megrendelésünk. Fogalmunk sincs, hol találunk a mai világban munkát. Egyetlen reményünk az, hogy valóban megveszi a gyárat egy új befektető, másképp tengődhetünk a munkanélküli-segélyen – panaszkodott a középkorú, két gyermeket taníttató férfi.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.