Húszmillió dolláros kaland (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 24.
Az űrbe készülő Charles Simonyival a Moszkva melletti bázison
Éljen a szocialista országok barátsága! - hirdeti egy márványtábla a Moszkva melletti Űrhajós Felkészítő Központ (CPK) udvarán, nem messze a hatalmas Lenin-portréval díszített főépülettől.

A Jurij Gagarin nevét viselő CPK azonban nem e sajátos időutazási szolgáltatásáról ismert. Sőt, hogy az idő nem állt meg a CPK-ban azt az is bizonyítja, hogy Oroszország itt már az ötödik űrturistát készíti fel utazásra.
A húszmillió dolláros kaland főszereplője a magyar születésű amerikai milliárdos, Charles Simonyi, aki április 7-én indul tíz napra a Föld felett 300 kilométerrel keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS).
- Ilyenben fognak repülni? - mutat hitetlenkedve az egyik fotós a Szojuz-TMA életnagyságú modelljére. - Ha fizetnének se mennék - mondja, majd fotózni kezdi a szkafanderben belépő Simonyit, aki húsz éven át közeli munkatársa volt Bill Gatesnek, a Microsoft vezérének. A Word- és az Excel-programok atyja a legénység két orosz tagjával együtt bepasszírozza magát a kerek konzervdobozba, és kapcsolgatni kezdik a sci-fi filmek díszletére emlékeztető gombokat.
- Az űrturisták szerepe igen-igen csekély - rándítja meg a vállát a névtelenül technikai kiképzőként bemutatkozó férfi, egy plazmatévén figyelve a Szojuz belsejében folyó kapcsolgatást. Szerinte a lényeg, hogy az űrhajós saját biztonságáról tudjon gondoskodni, ha kell. - De nem kell. Hibákat csak a vizsgákon szimulálunk, a valóságban nem fordulnak elő.
- Anyukám kicsit félt, de az egész család támogat az utazási tervemben - derítette fel a hátteret Simonyi a magyar újságíróknak. Bill Gates is érdeklődéssel figyeli az útját, de nem kapott kedvet hasonló kalandra.
- Inkább a nyilvános szereplésektől tartok, mint magától a repüléstől - vallotta be a felkészítés utáni első sajtótájékoztatón az űrhajósjelölt, aki bízik abban, hogy útja a polgári űrrepülés előmozdítását is segíti. Azt ugyanakkor lapunk kérdésére hozzátette, hogy nincsenek üzleti tervei ezen a területen. - Ez komoly üzlet, amelyhez én fogyasztóként járulok hozzá, és szívesem megosztom a tapasztalataimat az érdeklődőkkel vagy a későbbi űrturistákkal.
A polgári űrrepülés mellett azonban a tíz nap alatt tudományos kísérletet is végez: többek között a magyar fejlesztésű, kozmikus sugárzást mérő Pille műszerrel vizsgálódik majd.
Ígéretet tett arra is, hogy egy magyar zászlót is felvisz az űrbe, amit aztán egy magyar múzeumnak ad át.

Nyilas Gergely


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.