Az erdő munkát ad és megélhetést biztosít (Tolnai Népújság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. március 24.
KÖRNYEZETŰNK Gemenc és Gyulaj a megye, a régió és az ország zöld kincse
Sikeres erdőgazdálkodás:
AZ ÁPV ZRT. igazgatósága elfogadta az állami tulajdonban lévő 19 erdészeti részvénytársaság 2007-2009 évekre szóló tízéves üzleti tervét.

A gazdaságok erre az évre 60 milliárd forintos árbevétellel és 2,2 milliárd forint adózás előtti eredménnyel számolnak. Költségvetési befizetésük 8,3 milliárddal haladja meg az állami támogatások összegét. A társaságok közel hatezer főnek adnak közvetlenül munkát, -10 ezer vállalkozásnak és 40 ezer családnak biztosítanak közvetve megélhetést.
A régióban az állami tulajdonú erdőterületek vagyonkezelését végző Gemenc Zrt.-t és Gyulaj Zrt.-t kérdeztük meg arról, milyen feladatokkal, nehézségekkel kell szembenézniük a napi gazdálkodás során, és a jövőre nézve milyen tervekkel rendelkeznek.
A KÉRDÉSEK
1.) Röviden megfogalmazva: mi jellemzi az erdőgazdaság elkövetkező időszakra szóló üzleti tervét? Mik a főbb csomópontok és célkitűzések?
2.) Mi tette lehetővé, hogy 2007-re is árbevétel-növekedéssel számolhat a társaság?
3.) Mely gondok - saját, avagy külső - nehezítik az eredményes gazdálkodást?
4.) Hány főnek ad munkát az erdőgazdaság, nagyjából hány külső vállalkozásnak biztosít megélhetést?
5.) Az energiaár-drágulás miatt bizonyára növekszik az érdeklődés a fa- mint fűtőanyag –iránt. Van lehetőség a kitermelés fokozására, vagy ez nem áll szándékában a társaságnak, tekintettel a helyi sajátosságokra, a természetvédelmi szempontokra? 
6.) A vadgazdálkodás, mint az : egyik meghatározó ágazat. Ezen a területen vannak-e új törekvések, avagy a jól bevált úton haladnak tovább?
7.) A természet, az erdő, annak növény- és állatvilága iránti érdeklődés változatlanul nagy. Tervezik-e a fiatalabb korosztályt, általános iskolásokat még erőteljesebben bevonni, ebbe a világba, avagy a jelenlegi lehetőségeket igyekeznek még hatékonyabban kihasználni a környezettudatos magatartás érdekében?

A VÁLASZOK
1.) A GEMENC ZRT. következő három évi tervében a meghatározó: a 2006. évi árvíz kárainak végleges felszámolása, az erősödő mennyiségi, térbeli és időbeli természetvédelmi korlátozások mellett is az eredményes gazdálkodás a fő cél a fizetőképesség megtartása mellett. Az eredményes gazdálkodás - a közhiedelemmel ellentétben - nemcsak a nyereség realizálását jelenti, sokkal inkább az erdő többcélú hasznosítását, gazdasági, védelmi, rekreációs funkciók érvényesülését, úgy, hogy ezen feladatok egyidejű ellátása mellett az anyagi javak ne menjenek veszendőbe, inkább sok ember, család megélhetését biztosítsák.
2.) A 2007. évi árbevétel-növekedést a faárak emelkedése, az apróvad (fácán, fogoly) iránti kereslet élénkülése teszi lehetővé.
3.) Az utóbbi időszak történéseit figyelembe véve nehéz eldönteni, hogy a természeti csapások (árvíz, aszály, gyapjaslepke, madárinfluenza) vagy a sokszor öncélú természetvédelmi korlátozás, nehezíti jobban az eredményes gazdálkodást. A természeti károkat megelőzni nem tudjuk, az árvíz kárait védekezéssel mérsékeljük. A természetvédelemmel pedig megpróbálunk minél több olyan kompromisszumot kötni, amely a lehetőségekhez mérten minimalizálja a 30-100 év alatt létrehozott gazdasági érték megsemmisülését. 
4.) A társaságnál foglalkoztatott létszám 300 fő (közmunkásokkal együtt 430 fő), a feladatoktól függően 500-600 vállalkozóval állunk kapcsolatban, a működési területünkön fizetett helyi adó 35 M Ft, a társaságunktól befolyt személyi jövedelemadóból a társaság vonzáskörzetében lévő településeken maradó összeg: 55-MFt.     
5.) Az energiaár emelkedése közvetlenül nincs hatással gazdálkodásunkra, mivel zömmel lágy állományokat termelünk. A rendelkezésre álló tűzifa a lakossági igény kielégítésére elegendő.
6.) A nagyvad vadásztatásában jelentős változtatásokat nem tervezünk. A vendégek komfortérzetének javítása érdekében folyamatos fejlesztéseket hajtunk végre a vadászati infrastruktúrában.
7.) Folyamatosan bővítjük, szépítjük a tanösvényeket. A pörbölyi erdei iskolánál egy nagyberuházási projekt valósult meg 2006-ban (szabadtéri foglalkoztató, vetítőterem), a programok körét is folyamatosan bővítjük. Óvodástól felnőttig gazdag programcsomaggal várjuk a csoportokat. Itt hívnám fel a figyelmet arra, hogy a Gemenci erdő a Gemenc Zrt által vagyonkezelt terület. Gazdasági tevékenységet a területen csak a társaság, illetve a vele szerződéses kapcsolatban állók végezhetnek. Jelen pillanatban egyetlen vállalkozóval sem állunk ilyen jellegű szerződéses kapcsolatban, nem is fordult hozzánk senki ilyen jellegű kéréssel. Az itt-ott - nem a Gemenc Zrt. által – megjelentetett hirdetések: vadmegfigyelés, fotózás, erdei iskolai programok illegális programokat népszerűsítenek.

1.) A GYULAJ ZRT. 2007. évre készülő üzleti terve - a korábbi gazdasági évek célkitűzéseinek megfelelően - a tulajdonos által elvárt pénzügyi eredmény teljesítését  részletezi a szükséges szakmai elvárások maradéktalan teljesülése mellett. Főbb csomópontot jelent a két termelő alaptevékenység, az erdő- és a vadgazdálkodás. A társaság gyenge-közepes erdőállományokat és jó minőségű nagyvadállományt kezel. Cél a két ágazat összhangja mellett az optimális és eredményes gazdálkodás folytatása az egyre nehezedő külső körülmények mellett.
2.) A Gyulaj Zrt faanyag-értékesítésének 92%-a 2006-ban tűzifaválaszték volt. Ebből is látszik, hogy a kevés iparifa mellett a tűzifa mindenkori ára erősen kihat a társaság gazdálkodására. Elsősorban az elmúlt év utolsó harmadában több lépésben lezajlott tűzifa-áremelés következtében 2007-ben jelentős árbevétel többletre számít a társaság a 2006. évhez viszonyítva. A vadászati árjegyzékben lényegi változtatás nem történt, bár az egyes vadászatokra korábban adott kedvezmények megszüntetésével, csökkentésével itt is várható némi emelkedés.
3.) Számos, a gazdálkodást nehezítő körülmény közül 2007;ben az erdőművelés és a közjóléti tevékenységek normatív támogatásának megvonását kell kiemelnünk, mely jelentős forráshiányt okoz a Gyulaj Zrt. gazdálkodásában. A támogatás elmaradása mellett az erdőfenntartási járulékot (mely korábban az erdőművelés finanszírozását szolgálta) továbbra is fizetni kell. A gazdasági társaságokat érintő adójogszabály-változások is negatívan hatnak a gazdálkodásra. A beszállítók költségnövekedése a vállalkozói díjtételeink emelkedésében jelentkeznek.
4.) 119 fő alkalmazott a dolgozói létszám, mely 2007-ben 7 hónap időtartamra 75 erdőművelő közmunkással egészül ki. A már 2006-ban elindított nagy sikerű program nagyban hozzájárul a térség magas munkanélküliségéből fakadó foglalkoztatási gondok enyhítéséhez és erdeink, parkerdeink kezeléséhez, rendezettségének javításához. Hozzávetőlegesen 200 termelő vállalkozással áll a társaság üzleti kapcsolatban, így Tolna megye hátrányos helyzetű településein élőknek nyújt jelentős megélhetési forrást 23 ezer hektár erdőterületen erdőművelési és fahasználati feladatok teljes egészében vállalkozókkal való elvégeztetésében. A vadgazdálkodásban 33 ezer hektár vadászterületen vadföldművelésben, takarmánytermelésben és vadetetésben ad a társaság lehetőséget a felmerülő munkák vállalkozói formában való teljesítésére. ' 5.) A tűzifa iránti keresletbővülés nem teszi lehetővé a kitermelés mértékének fokozását Egyfelől ez ellentmondana a tartamos, hosszú távú gazdálkodás alapelvének, másfelől túllépné a szakmai felügyeleti szerv által meghatározott 10 éves és éves fakitermelési tervekben szereplő keretszámokat, melyek a fahasználattal érinthető terület nagyságát és a kitermelhető fatömeg mértékét is pontosan behatárolják a hozamszabályozás alapján. Ennek lényege az, hogy a folyónövedéknél több faanyag nem termelhető ki adott időszak alatt, adott erdőterületen. A tervek szabályszerű teljesítését a fent nevezett hatóság ellenőrzéssel követi. Ebben a különböző szakhatóságok által több oldalról kontrollált termelési rendszerben az állami erdőgazdaságok szakmai erkölcsi alapon sem engedhetik meg maguknak, hogy a kezelésre rájuk bízott erdőterületeket túlhasználják, azokban a piac hektikus igényei szerint rabló gazdálkodjanak.
6.) A vadgazdálkodási ágazat árbevétele az összes árbevételhez viszonyítva 30-35% mely a társerdőgazdaságok adataihoz viszonyítva a legnagyobb arány. Fontosságának megfelelően kiemelten kezeljük a zárttéri nagyvadtartást, és a vadászattal történő
hasznosítást, mert eredménytermelő képessége fokozható, míg a szabadterületi vadgazdálkodás a korábban elvárt szinten biztosítja az árbevételt. 2007-ben a vadászati infrastruktúra fejlesztésével kívánja a zrt. a nyereségtermelés feltételeit javítani, melyhez szorosan hozzátartozik az igényes vadászházak folyamatos korszerűsítése, felújítása.
7.) Több éve töretlen népszerűséggel és emelkedő érdeklődés mellett működik Lengyel-Annafürdőn a társaság által létesített és üzemeltetett Természetismereti és Turisztikai Központ és Erdei Iskola, mely közel 4000 vendégéjszakát könyvelt el az elmúlt évben. A térség általános iskolái évről évre elhozzák diákjaikat, akik szakavatott vezetők, oktatók
iránymutatásával több napon keresztül ismerkednek az erdő élet közösségével, erdőgazdálkodás jellemzőivel. A társaság nagyhangsúlyt fektet a Gyulaj Zrt tevékenységének objektív bemutatására, mert csak így lehet még fiatal korban megelőzni a tévhitek, alaptalan negatív vélemények térhódítását. Az objektumkörül arborétum létesítésével fokozzuk a vonzerőt, és biztosítjuk az oktatás jobb feltételeit. A holtidőszak jobb kihasználása érdekében országos és regionális utazási kiállításokon is népszerűsítjük ezt a páratlan természeti környezetbe illeszkedő, bemutató vadasparkkal és horgásztóval is kiegészült természet ismereti központot.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.