2007. április 12.
Veszprém (lb) - Az illegális hulladékelhagyók által ejtett nyomokkal sokat foglalkoztunk, de a kupacok maguktól sajnos nem tűnnek el... Lopakodva, suttyomban hordják többé-kevésbé elhagyatott területre, erdőszélre hulladékukat, a szabálysértésen, illetve bűncselekményen kívül súlyos tájsebeket is ejtenek. A Hulladék Munkaszövetség ezért hívta életre az illegális lerakók feltérképezésére és felszámolására orszá-gos Tájsebészet programját hat évvel ezelőtt, amelynek fő támogatója lett az egyik hazai csomagolásihulladék-koordináló szervezet.
- Mindezek ellenére azonban a kezdeményezés finanszírozási része elapadt, ezért eredeti formájában nem működik már tovább az illegális lerakók felszámolása. Inkább az önkormányzatok saját jogalkotási lehetőségeire igyekszünk felhívni a figyelmet - mondta Mátyás Mónika, a Csalán Egyesület programvezetője. Az Építők Természetbarát SE mindezek ellenére saját lelkesedésből több veszprémi helyszínen is szervezett szemétszüretet.
- Öt-hat lelkes tag takarította tavaly a Séd völgyét, illetve a Giricses lépcsőt, alkalmanként több köbméter szemetet szedtünk össze - számolt be eredményeikről Frá- ter Tamás, a természetvédelmi szakosztály elnöke. A székesfehérvári Gaja egyesület sem szeretné, ha megtörne a hagyomány (de főleg a lendület), ezért a közép-dunántúli régió civil szervezetei és iskolai csoportjai részére pályázatot írt ki.
- Tájsebészetünkre a május 31-ei jelentkezési határidőt várhatóan őszig meghosszabbítjuk. A feltérképezett lerakók felszámolási munkáihoz nyújtunk segítséget, a legeredményesebb csapatok pedig ajándékot is kapnak - tájékoztatta lapunkat Gárdonyi László elnök.Noha a Települési Önkormányzatok Szövetsége egy éve még hajlott volna a Táj-sebészet utódjaként működő nonprofit társaság megalapítására, azonban ez vélhetően a helyhatósági választások miatt került le a napirendről. A személyi jövedelemadóból felajánlott egy százalékok azonban minden bizonnyal országszerte lendületet adnak majd a felszámolásnak. Lukács Bence