2007. április 20.
Heves vita, éles szóváltás alakult ki tegnap a szigligeti nyárfasor kivágását végző vállalkozó és a Veszprém megyei faluban megjelent tucatnyi tiltakozó - köztük az Élőlánc Magyarországért mozgalom aktivistái - között, ugyanakkor a fasor kitermelését ellenzők nem akadályozták meg a munkálatok folytatását. A helyszínen megjelentek a rendőrök is, de nem kellett intézkedniük.
- Kettős céllal jöttünk ma ide - közölte érdeklődésünkre Lányi András, az Élőlánc Magyarországért mozgalom elnökségi tagja. - Egyrészt figyelmeztettük a Magyar Közút Kht. megbízásából a kivágást végző vállalkozót, hogy cselekedetével bűnsegéddé válhat abban a hamarosan meginduló büntetőügyben, amelyet rongálás és természetkárosítás miatt indítunk. Ha pedig nem sikerül megakadályoznunk a további pusztítást, polgári pert is kezdeményezünk a közútkezelő és a kivitelező ellen. Ezekben a perekben szeretnénk tanúként részt venni.
Mint arról lapunkban korábban hírt adtunk, a híres szigligeti nyárfasor hatvankét fájának kivágását az utat kezelő Magyar Közút Kht. rendelte meg arra hivatkozva, hogy az évszázados nyárfák elkorhadtak, elszáradtak, emiatt komoly balesetveszélyt jelentenek az autósokra és a járókelőkre. A fakitermeléshez az érintett szakhatóságok hozzájárultak. Az elmúlt három napban kivágták a fák több mint felét.
- Felháborítónak tartjuk, hogy a közútkezelőnek, a zöldhatóságnak és az ügyészségnek írt beadványainkra, amelyekben a munkálatok azonnali felfüggesztését kértük, egyetlen érdemi válasz sem érkezett - mondja Lányi András. Szerinte a fakivágásra adott engedély jogsértő, mert az csak a vegetációs időn kívüli időre vonatkozik, már kizöldültek a fák, és építik a fészkeiket a dolmányos varjak. A kivágott fák törzsén pedig látszik, hogy többségük egészséges volt - véli.
Pozsgai Attila, a kitermelést végző vállalkozó kérdésünkre elmondta: nem függeszti fel a munkát a jogerős engedély birtokában, ráadásul másfél millió forintos kötbért kellene fizetnie, ha április 30-ig nem fejezi be a nyárfasor ritkítását. Cseri Péter