A szárazság is közrejátszott abban, hogy már tíz erdőtűz volt
Megyei korkép (tm) – Az elmúlt hetekben sorozatban következtek be olyan tüzek, amelyek erdőket veszélyeztettek.
Az idén Náraiban, Kenyériben, Bozsokon, Tompaládonyban, Pápocon, Vasváron, Szombathelyen és Nagytilajon kellett a tűzoltóknak erdőtüzet oltani.
Vas megyében tíz erdőtűzhöz vonultak ki a tűzoltók az év eleje óta, a Vasvár és Szombathely melletti erdőkben már kétszer is megfordultak. A legnagyobb területű lombos erdő, tizenegy hektár, Nárai határában égett. Vasváron négyhektáros fenyves kapott lángra. A szárazság miatt fokozott a veszély. Az erdők tűz elleni védelméről, az erdőlőrés az erdő védelméről szóló 1996-os törvény így rendelkezik: „Az erdő tűz elleni védelmével kapcsolatos feltételek megteremtéséről az erdőgazdálkodó köteles gondoskodni. Tilos tüzét gyújtani erdőterületen, valamint annak kétszáz méteres körzetében, ha a tűz továbbterjedésének feltételei különösen kedvezőek. Tűz gyújtására az erre a célra kijelölt helyek kivételével, csak a gazdálkodó, illetve az erdőgazdálkodó írásbeli engedélye birtokában levő személy jogosult. Az erdő határától számított kétszáz méteres távolságon belül levő ingatlanon csak az ingatlan tulajdonosa vagy annak megbízottja gyújthat tüzet a tűzvédelmi rendelkezések betartásával. A tűz őrzéséről, valamint biztonságos eloltásáról a tűzgyújtó köteles gondoskodni. Aki az erdőtüzet eloltani
nem tudja, köteles az illetékes tűzoltóságot vagy az önkormányzat polgármesteri hivatalát és az erdőgazdálkodót tájékoztatni."
Az esetek többségében emberek okozzák az erdőtüzeket. A szándékos gyújtogatás ritka, de a felelőtlen magatartás gyakori, mint például a szabálytalan tarlóégetés, a nem megfelelően végzett vágástéri hulladékok égetése, tiltott helyen való tűzgyújtás, égő cigaretta csikk eldobása. Olyan is előfordult már, hogy az erdő szélen eldobott üveghulladék fókuszálta a napsugarakat, és meggyújtotta a közelben lévő száraz faleveleket.
A Nyugat-Magyarországon nagyobb arányban lévő fiatal fenyvesek erősen veszélyeztetettek, mert magas a fák gyantatartalma, gyér az aljnövényzet. A tűz, belekapva a fenyő koronájába, percek alatt továbbterjed, és több hektár eshet a lángok martalékául.
Lombos állományoknál többnyire csak avartűz fordul elő, azonban itt is elpusztulhat az erdő, ha a kéreg már nem tudja a hőhatástól megvédeni a nagy fát. Száraz időben tűzgyújtási tilalom rendelhető el az erdőkben: Fokozott tűzveszély esetén az ország egész területére, vagy meghatározott részen lévő erdőkre, valamint az erdőterület határától számított kétszáz méteres sávon belül általános tűzgyújtási tilalom rendelhető el. A tilalom kihirdetését és feloldását a Magyar Közlönyben teszik közzé. A fokozott tűzveszély miatti tűzgyújtási tilalom esetére tűzjelző szolgálatot kell szervezni. A tűzjelző szolgálatot az erdőgazdálkodók a tűzvédelmi hatóság és az erdészeti hatóság közreműködésével kötelesek megszervezni és ellenőrizni.
Az általános tűzgyújtási tilalom elrendelésekor annak feloldásáig az erdőgazdálkodó az erdőbe való belépést és az ott tartózkodást korlátozhatja, megtilthatja.
A gazdálkodó a nyiladékok tisztán tartásával, a fenyőerdők szélein tűzpászta kialakításával segíti a megelőzést.
Fontos a tűzzel veszélyeztetett erdők megközelíthetősége, a tűzoltókocsik által is járható erdei utak karbantartása.