Hárman váltak híres építésszé (Kisalföld)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. május 5.
Nevüket ismeri a nagyvilág
Sopronban megkülönböztetett tiszteletnek örvendenek a Winkler-család tagjai, akik közül többen is híres építészekké, egyetemi tanárokká, tudóssá és vállalkozókká váltak.

Nevüket és munkásságukat a nagyvilág is ismeri. Akár Nyugatról, akár Keletről érkezünk Sopronba, a hegyen magasodó Károly-magaslati kilátó pompás tömbje nem kerülheti el tekintetünket – Winkler Oszkár alkotása, aki száz évvel ezelőtt született, s hazánk modern építészetének egyik Ybl-díjas úttörője. – Édesapánk neve az Egyesült Államokban napvilágot látott, a közép-kelet-európai modern építészetet bemutató kötetben is szerepel, az általa tervezett Frankenburg út 6. szám alatti társasház felvételével együtt – emlékezett dr. Winkler Oszkár munkásságára fia, dr. Winkler András (65 éves) egyetemi tanár, a magyar faipar nemzetközi hírű tudósa, a soproni egyetem két cikluson át volt rektora, a Rotary Club soproni szervezetének megalapítója.

– Édesapánk már korán kitűnt rajzkészségével és térérzékével. Annak idején a Széchenyi-gimnáziumban rajztanára, Soproni Horváth József festőművész nagy jövőt jósolt neki. Építész lett belőle, s hamar hírnevet szerzett magának: alig töltötte be a harmincadik életévét, amikor fölavatták az általa tervezett Károly-magaslati kilátót. Számos ipari tömb és gyár, közösségi épület fűződik a nevéhez, s a háborút követően az újjáépítési kormánybiztosság regionális vezetőjévé nevezték ki. Három megye felügyeletét bízták rá. Amikor megalapították az építészek hazai legrangosabb elismerését, az Ybl-díjat, már az első alkalommal kitüntették...

Winkler Oszkár négy fia közül ketten is építészekké váltak. Aje - lenleg Győrben élő dr. Winkler Gábor (66 éves) egyetemi tanár munkásságát már Ybl-díjjal ismerte el a szakma; elsősorban a soproni, a győri, a pápai és más városok műemléki helyreállításában vett részt és a városrendezési kérdések kiváló szakértője. Tapasztalatát, tudását számos építészeti kötetben foglalta össze. Amásik testvér, B arnabás (61 éves) is építészként tevékenykedik: Budapesten egy ötvenfős építészeti iroda vezetője. A Kós Károly-díjas Winkler Barnabás alkotta meg az RTL Klub kereskedelmi tévétársaság budapesti, kilenc stúdiós székházát; számos munkája közül kiemelkedik még a Campona bevásárlóközpont, elegáns irodaházak és művelődési központok sora.

 – Édesapánk nemcsak remek építész volt, hanem pompás akvarellista is – vette át a szót Winkler István (57 éves) faipari mérnök, egy nemzetközi szállítmányozási cég magyarországi ügyvezető igazgatója. – András testvérünk pedig nemcsak tudós, hanem lírai alkat is, akit apánk festményei is versírásra ihlettek. Eddig napvilágot látott öt kötete egyikét apánk festményei illusztrálják. – Istvánnak szintén igen jó érzéke van a szépművészetekhez, szervezőkészsége pedig azért is dicséretre méltó, mert neki köszönhetjük, hogy időnként nagy családi találkozókat rendezhetünk – tette hozzá Barnabás. – Őseink különben Colmarból (Elzász-Lotaringia) és Rohoncból (Rechnitz, Ausztria) származnak: az egyik ág 1707-ben, a másik ág 1760-ban települt Sopronba. AW inkler-fiúk gyermekei is felnőttek már, közöttük akad zenész, színész, informatikus, erdőmérnök, tanár, közgazdász, ám az építészet hiányzik a listáról. Mint mondják, nem baj, az unokák talán majd folytatják a családi hagyományt...

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.