Egy hónapos, kötelező nyári szünetet tartanának a közigazgatásban dolgozók. A személyügyi államtitkárság elképzelései szerint a bíróságok nyári, ítélkezési szünetéhez hasonló rendszert vezetnének be.
Az ügyintézési szünet lényege, hogy - önkormányzatok, okmányirodák, stb. - a közhivatalok egy része nyáron egy hónapra bezárna, a dolgozókat pedig ebben az időszakban küldenék kötelezően szabadságra.
- Magyarországon az igazságszolgáltatásban már megvalósult az úgynevezett-ítélkezési szünet alkalmazása, amely döntően a nyári szabadságolásokhoz kapcsolódik. Minderre a közigazgatásnak is válaszokat kell adnia. A kormány érdemben még nem hozott döntést, de a témával a közeljövőben foglalkozni fog - közölte lapunkkal Gálvölgyi Dorka, Szetey Gábor személyügyi államtitkár sajtófőnöke. Magát az illetékest egyébként azért nem tudtuk elérni, mert Szetey államtitkár tegnap - még nem kötelező - szabadságra ment.
- A munkaügyi központokban, a fogyasztóvédelemnél, a járványügyben vagy akár a földhivatalban vagy az okmányirodában nem állhat le nyáron az élet - mondta Fehér József, a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének főtitkára. Szerinte ugyanakkor az ügyintézési szünet intézményét minél előbb be kellene vezetni, mivel van olyan köztisztviselő, aki évek óta görgeti maga előtt már több havira duzzadt szabadságkeretét, ám nem tudja kivenni az időt a feszített munkatempó miatt.
- Az ítélkezési szünetben a bírák többsége bejár dolgozni, ilyenkor is be lehet tekinteni az iratokba, csak ügyeleti rendszer működik - mondta lapunknak egy budapesti ügyvéd, aki úgy látja, a közigazgatásban is csak hasonló keretek között képzelhető el a nyári leállás.