Szlovák hatás a fapiacon (Világgazdaság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 


A tátrai erdőkárok nem erodálják az árakat a nemzetközi fenyőfűrészáru-piacon

A hazai fafűrészáru-piacon várhatóan nem okoznak jelen­tősebb ármozgást a szlovákiai erdőkárok - derül ki a lapunk által megkérdezett szakértők Véleményéből. A magyar im­port egyötöde származik a szomszéd országból.

Nem várható árcsökkenés sem a hazai, sem az uniós fenyőfűrészáru-piácon a szlovákiai erdőpusz­tulás hatására - vélik egybe­hangzóan a lapunk által megkér­dezett szakemberek. Ennek 'egyik 'oka, hogy a károk 80 szá­zaléka a Magas-tátrai Nemzeti Park területén keletkezett, és a kárt szenvedett fenyőállomány! átlagéletkora 30-50 évre tehető, ez pedig nem a fűrészipar számá­ba legalkalmasabb életkor, a fe­nyő ugyanis 60-80 éves korban lesz, alkalmas erre a célra - mondta Pálos Péter,, a Szlová­kiából fát importáló Althus Kft, ügyvezető igazgatója.

Szlovákia évente mintegy 2,5 millió köbméternyi fenyőt termel, az első hírek szerint most mint­egy 2,5 millió köbméternyi fa pusztult el Á szomszédos ország­ban évente 1,5 trillió köbméter rönköt dolgoznak fel fűrészáru-ter­melés céljára, ám ez a kapacitás könnyen növelhető, ég á szlovák fűrészüzemek ajánlatot is tettek a kormánynak arra, hogy felvásárol­ják az ágazat számára alkalmas rönk teljes mennyiségét Tehát ha a Icáit szenvedett állomány teljes része alkalmas lenne fűrészipari tevékenységre, akkor is meg lenne a kapacitás ennek a feldolgozására - tette hozzá Pálos Péter.

Mőcsényi Miklós, a Fagazdasá­gi Országos Szakmai Szövetség főtitkára szerint, ha a szlovák kormány az összes egyéb fakiterme­lést leállítja, azzal megakadályozhatja a katasztrófa piacra gyako­rolt hatásait. Ez egy óriási logisz­tikai feladatot jelent, hiszen az ország valamennyi fakitermelő gépét és szakemberét át kellene irányítani a Magas-Tátrába.

Egyelőre azt sem lehet tudni, hogy mennyi a megmunkálásra alkalmatlan fenyő. A több részre hasadt fákat csak a forgácslap-, il­letve cellulózgyártáshoz lehet használni, vagy tovább értékesíte­ni. A törésekből, illetve a fűrész­ipar számára nem megfelelő élet­korú, elpusztult fenyő döntő része rostfa- vagy papíralapanyagként lesz hasznosítható. Ez azt jelenti, hogy ezen a piacon lehet legin­kább árcsökkenésre számítani, ám ez a hatás is csak jövőre érez­hető - tette hozzá Pálos Péter.

A Szlovákiába utaztató cégek egyelőre nem érzik, hogy a szomszédos országban pusztított vihar elriasztana az. odautazás­tól, sőt egyesek arra számítanak, hogy a letarolt táj vonzza majd a „katasztrófaturistákat". A szállo­datulajdonosok inkább attól tar­tanak, hogy a mostani pusztítás hatását néhány év múlva érzik meg, amikor amiatt maradnak el a vendégek, hogy nem lesz olyan vonzó a táj, mint korábban volt.

 

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.