Jövőre is támadnak a gyapjaslepkék (Népszabadság)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 

A gyapjaslepke az idén 110 ezer
hektárnyi erdőben okozott kárt, ez a terület az intenzív védekezés hiányábain jövőre akár a duplájá­ra nőhet - hangzott el egy tegna­pi budapesti szakmai fórumon. Az őshonos lombfogyasztó faj néhány kivételtől eltekintve a legtöbb erdei növényt lerághatja. Általában cseresekből és kocsá­nyos tölgyesekből indul táma­dásra.

Az ökológiai szempontokat is tekintetbe vevő védekezésre és megfelelő kárenyhítésre mintegy 400 millió forintra lenne szükség. Egyhektárnyi terület védekezési költsége ugyanis elérheti a 15 ezer forintot. A gyapjaslepke el­len nem lehet minden olyan terü­leten védekezni, amelyen várha­tóan jövőre is előfordul a kártevő, ugyanis ebben az esetben más élőlények is elpusztulnak. (A tölgyesekben 450 lombfogyasztó fajt ismernek.) Védekezni főként friss faültetvényeknél és lakott területek közelében található er­dőknél érdemes, A megfelelően kezelt erdők túlélik a rágást, az elhanyagoltak azonban nem.

Csóka György, az Erdészeti Tudományos Intézet munkatársa a jövő évi kártételt latolgatva kifej­tette: a lepke rninimális kártétele szempontjából  a legkedvezőbb egy hideg tél lenne úgy, hogy ja­nuárban egy enyhe felmelege­dést egy erős fagy követne. Az át­telelni igyekvő petecsomók azt is megsínylenék, ha a rovar természetes ellenségeiként ismert paraziták és más rovarok már most l támadnának. A felmérések szerint várhatóan jövőre ismét csak ["Veszprém megyében várhatók a legnagyobb  károk,  de jelentős csapás éri Pest, Nógrád, Heves, Tolna, Baranya és Somogy me­gyét is. Azon helyek sincsenek 'biztonságban,, amelyeket az idén megkíméltek a hernyók.

A gyapjaslepke az erdőkár­jelző rendszer 1961-es működése óta az idén károsított legnagyobb területen, előtte ugyanis az 1995-ös 34 ezer hektáros elterjedési mutató vezette a listát, A lepke drasztikus létszámingadozása természeti jelenség, ezért kataszt­rófáról nem lehet beszélni az idei rendkívüli populációnál sem. Az aszályos évek egyre gyakoribbá válásával azonban számolni kell a gyapjaslepke-probléma sűrűbb megjelenésével.

Ö.Z.

 

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.