Az apróvad száma csökken, de a vaddisznóállomány gyarapodik. Ha nem is túl nagy számban, de van aranysakálunk, és borzunk is.
Csökkent az apróvad száma az elmúlt évben Tolna megyében, akárcsak az ország más területein. Ugyan a mezei nyúl száma stagnál, viszont fácánból egyre kevesebb van. Nagyvadakban Bátaapáti, Simontornya, valamint a nyugati területeken Kocsola, és Szakcs környéke a leggazdagabb - tájékoztatott Kosaras Zoltán, a Tolna Megyei Mezőgazdasági Hivatal vadászati osztályvezetője. Idén a vaddisznóállományban mutatható ki nagyobb növekedés: jó volt a szaporulat és a területek eltartóképessége is elegendő. A legtöbb trófeát az előző vadászidényben őzből és gímszarvasból gyűjtöttek be a vadászok. A Gemenc Zrt. Tolna megyei területei még a tavalyi árvíz okozta károkat heverik ki - mondta érdeklődésünkre Födermayer Vilmos vadászati osztályvezető. Így még idén is 30-35 százalékos bevételkieséssel számolnak. A gímszarvasoknál elég szép szaporulat látszik, várhatóan a tehenek 70 százaléka hoz világra borjat. Nekik és a többi nagyvadnak általában is kedvez a többé-kevésbé szúnyogmentes, száraz időjárás. Összességében azért idén is 25 százalékkal kevesebb szarvast ejthetnek el a vadászok. Az állomány Tolnában 900-1000 egyedre tehető. Az őzek száma ennél alacsonyabb, körülbelül kétszáz példány él belőlük itt. A vaddisznók állománya is szép szaporulatot mutat, kocánként 5-6 malaccal, ami a 700-800-as törzsállományt 1600-1700-ra növeli. Még így is 35 százalékkal kevesebbet lőhetnek ki a vadászok. Megyénkben is egyre több aranysakál jelenik meg - nemrégiben Bátaszék környékén lőttek egy példányt -, azonban inkább az ország déli területein jellemző az elszaporodásuk. Az elmúlt években a borzok száma is emelkedett, de az állomány nagy részét elvitte az árvíz, ugyanez igaz a rókákra is. Az állatok takarmányozása az erdőgazdaságnak 45-50 millió forintba kerül évente, a takarmány egy részét 354 hektárnyi vadföldjeiken termesztik meg, e mellett 279 hektáron vadlegelőik vannak. A Gyulaj Zrt. erdeiben a gímállomány a nagy, egybefüggő erdőtömbökben állandónak tekinthető, viszont számát az állatok vándorlása miatt nem lehet pontosan meghatározni - hangsúlyozta Gálos Csaba vadászati ágazatvezető. A dámszarvas állományt Gyulajon az élőhely védelmében az elmúlt években csökkentették, számuk jelenleg valamivel meghaladja a kétezret. Nem jellemző a vaddisznók máshol tapasztalható túlszaporodása, mivel nagy számban élve fogják be, és vadaskertben helyezik el őket. Őz a területeik közül Hőgyész és Nagydorog környékén él nagyobb számban, gazdasági jelentősége, gyenge állományminősége miatt nem számottevő. A cég gazdasági stratégiája szerint minden vadfajból annyit tartanak, amennyi eredményes gazdálkodásunkhoz szükséges, ugyanakkor nem terheli meg feleslegesen a területeiket. A stratégia fontos része az élőhelyfejlesztés, ezen belül is az intenzív vadföldgazdálkodás. Erre hektárban kifejezve ezres nagyságrendben mérhető területet használnak.
Nagyobb arányú dúvadgyérítésre lenne szükség
Az apróvadállomány Varga Mihály, a Tolna Megyei Vadászkamara titkára szerint is mélyponton van. Ennek egyik oka, hogy egy ideje nem fejlesztik az élőhelyeket, de nagyobb arányú dúvadgyérítésre is szükség lenne, és a vaddisznók elszaporodása sem tesz jót a kisebb állatoknak. A nagyvadak közül a gímszarvasok száma a megye néhány pontján, például Gyönk és Hőgyész környékén kiemelkedő, összességében azonban kevésnek mondható. További problémát jelent, hogy túl korán kilövik az állatokat, és az állomány elfiatalodik. Ezért egyrészt a túlzott bérvadászat tehető felelőssé. Az erdőterületek aprózódása is káros, hiszen a nem összefüggő részeken nincsen meg az állatok szükséges élettere, gyakrabban keverednek mezőgazdasági földekre, és több kárt okoznak. Hargitai Éva
Trófeák a 2005-2006-os vadászidényben
Tolna megye Magyarország
Gímszarvas 640 9700
Dámszarvas 300 1900
Őz 1640 33000