Veszélyes szárazság (Vas Népe)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. július 4.
Máris több kiemelt fokozatú tüzet regisztráltak, mint tavaly egész évben
Szombathely (ra) -Nehéz napjuk volt a tűzoltóknak július elsején: tíz riasztás érkezett, általában kiemelten veszélyes gabona-, tarló- és erdőtüzekhez. A szomszédos megyék segítségével időben megfékezték őket.

Bár június huszadikán az ország egész területére érvényes tűzgyújtási tilalom lépett életbe, a tűzoltók folyamatosan dolgoznak. A veszélyességi skálán 3-as, 4-es fokozatba sorolható lángtengerekből máris többet regisztrálták, mint tavaly egész évben: öt súlyos és kilenc közepesen veszélyes esethez riasztották eddig a fecskendős autókat. Az ötös fokozatú, kiemelt tüzek megfékezéséhez legalább nyolc fecskendőre van szükség, vagyis ezek valóban több tűzoltó-parancsnokság együttműködését követelik meg - ilyenre egyetlen példa akadt eddig idén: a körmendi sajtgyár tragédiája.
Június 25-én 150 hektárnyi gabona égett le Vát és Sárvár között - a tulajdonos becsült kára 20 millió forint. Az ominózus vasárnapon, július elsején Tokorcson 50 hektárnyi lábon álló gabona lángolt - a kár szintén több millió forintosra tehető. Hosszúperesztegen és Táplánszentkereszten is égett a búza, jóllehet kisebb területen, (relatíve) kevesebb kárt okozva - annak azonban, aki gondozta a földet és tervezett vele, olykor egész évi munkáját, bevételét nyelték el a lángok...
Bár a munkagépeknek aratás előtt alapos, központilag szabályozott ellenőrzésen kell átmenniük, gyakran mégis ezek, illetve vezetőik felelősek a gabona- és tarlótüzekért.    
- Egy sérült, szikrázó kipufogódob egy rosszul szigetelt akkumulátor, egy az elektromos rendszerben bekövetkezett rövidzárlat elég a bajhoz - mondja Palkó Imre tűzoltó ezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója. - Ha az erőgép motorjából ráadásul szivárog az olaj vagy az üzemanyag, az elősegíti a tűz terjedését. Gyakran egyébként a földeken dolgozók hozzáállása a legnagyobb probléma: az eldobott cigarettacsikk is komoly kárt okozhat, főleg ha még kézi tűzoltókészülék sincs a traktoron.
A tűzoltók második leggyakoribb riasztási helye mostanság, a száraz időszakban az erdő. Az elmúlt napokban Vasvár és Nagytilaj mellől érkezett kiemelt, négyes fokozatú tüzet jelző riasztás, de Kondorfa, Ostffyasszonyfa, Kenyéri, Vönöck és Csönge környékén is lángolt kisebb területeken a sűrű. A tüzek okozói általában nem a kirándulók, jóllehet az ő hozzáállásukkal szintén komoly problémák vannak.
- Megfigyeléseink szerint leggyakrabban ott keletkeznek az erdőtüzek, ahol munkavégzés zajlik éppen - mondja Tulok Antal tűzoltó alezredes, a Vas Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság megelőzési osztályának vezetője. — A fakitermelés után a hasznosíthatatlannak minősített fát, az úgynevezett vágástéri hulladékot a munkások általában helyben elégetik. Erre a jogszabály még a tűzgyújtási tilalom ideje alatt is lehetőséget ad nekik, szigorú szabályok betartása esetén. Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, ez nem mindig sikerül. A tettenérés, a tűz okának egyértelmű bizonyítása viszont az esetek többségében lehetetlen.
Az idei nyár még a felénél sem tart - a meteorológiailag enyhébbnek és csapadékosabbnak számító kezdeti hónapján vagyunk csak túl -, tehát a tűzoltók még sokáig nem pihenhetnek. Munkájukat megkönnyíthetjük, ha egyfelől komolyan vesszük a figyelmeztetéseket, és felelőtlen magatartásunkkal nem okozunk tüzet - nem dobunk ki szemetet, pláne égő cigarettát az autó vagy a vonat ablakán -, másfelől ha komolyabb füstöt észlelünk, azonnal pontos helymegjelöléssel jelentjük a tűzoltóság 105-ös számán vagy a 112-es nemzetközi segélyhívőn, kiérkezésükig pedig képességeinkhez mérten akadályozzuk a tűz továbbterjedését - elhordunk az útjából minden éghetőt. Bár jelenleg nem kötelező porral oltót tartani a személygépkocsikban, nem árt, ha mindig hordunk magunknál. Vészhelyzet esetén, egy jól irányzott vödör víz vagy egy gyors lefújás csodát tehet.

 


 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.