Nőnek a katasztrófavédelem terhei, de egyelőre nincs gond az oltásoknál - Kétszázmilliós többletköltség
Eddig 150-200 millió forintos többletköltséget okoztak az országszerte fellobbanó erdő- és tarlótüzek a tűzoltóságnak. Általában a hanyagság és a felelőtlenség miatt gyulladtak meg a tartós hőségben kiszáradt növények: tábortüzek, tarló- és szemétégetések, eldobott cigarettacsikkek okozzák a tűzvészeket.
A hét végéig nem várható eső, ám a szél talán enyhül. A tűzoltók továbbra is nehéz napokra számítanak.
Újragyulladt a Kunfehértó-Kéleshalom melletti terület, nagyjából öt-hatszáz hektárnyi, nem egybefüggő területet érint a tűz - közölte lapunkkal tegnap Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. A Magyarországi Mentőcsoportok Szövetsége egy, a honvédség pedig két helikopterrel segíti a százhúsz tűzoltó és a hetven önkéntes munkáját, de a helyszínre érkezett a MÁV tűzoltóvonata is. A lángok nem fenyegetnek lakott területeket. Ma, holnap és vasárnap is száraz, meleg időjárás várható - tudtuk meg Jenki Szilviától, a meteorológiai szolgálat munkatársától. Tartós eső nem lesz, így újabb gyulladások is előfordulhatnak, szerencsére a szél - ami a lángok terjedését segíti - nem lesz erős. Hétfőtől markáns hidegfront érkezhet hazánkba, a csapadék a jövő hét elejétől könnyíti majd a tűzoltók dolgát.
- Mivel már másfél hete száraz és forró az időjárás hazánkban, ezért egyre könnyebben kapnak lángra az erdők és a tarlók, naponta négy-ötszáz hívást is kapunk - mondta el Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője. Az átlagos napokon nagyjából százötven, most ennél háromszor több hívás érkezik a tűzoltókhoz, de nem a hívások száma állítja nehéz feladat elé á szakembereket, hanem a tartós leterheltség. A nagy kiterjedésű szabadtéri tüzeket ugyanis akár napokig is oltani kell, így sokkal jobban elfáradnak a tűzoltók. A fokozott készenlét és a több munka a tűzoltóság költségvetését is megterhelte, mivel nagyjából 150-200 milliós többletköltség keletkezett az elmúlt időszakban, ami még tovább is fog nőni, hiszen az időjárás a hét végéig száraz marad. Attól azonban nem kell félni, hogy ez gondokat okozhat, egyelőre nincs baj az anyagiakkal, tette hozzá a szóvivő. Sokkal inkább a technikai feltételek megteremtése, a felszerelés biztosítása támaszt nehézségeket, szerencsére enyhít a bajokon a társszervezetekkel való szoros együttműködés. A tűzoltók munkáját civil szervezetek, a katonaság, erdészek és önkéntesek segítik. A katasztrófavédelmi szóvivő elmondása szerint a szabadtéri tüzek eloltása mellett a településeket is folyamatosan védeni kell, ezért különösen nehéz ez az egyébként is intenzív időszak. A szabadnapos állományt több ízben be kellett rendelni, igaz, ez nem ritka a tűzoltóknál.
A Bács-Kiskun megyei Kunfehértó-Kéleshalom térségében pusztító lángok mellett tegnap Gyöngyös közelében is öt-hat hektáron lángoltak a bokrok, a gyümölcsösök. Mivel hétvégi házak is veszélyben voltak, ezért magas, négyes fokozatúnak minősítették a tüzet. A hét folyamán számos helyen lobbantak fel szabadtéri tüzek: hétfő hajnalig három nagyobb erdőtüzet oltottak Tápióbicskénél, Nyárlőrincnél és Inárcsnál, aznap nagyjából kétszáz tüzet kellett oltani. Kedden Somogy megye összes tűzoltóját bevetették, hogy megfékezzék a lángokat: Bélavár és Vízvár között, valamint Horvátországból Berzence felé terjedt a tűz. Szerdán csaknem száz hektár erdő égett a már említett Kiskunhalas, Kéleshalom, Imrehegy és Császártöltés települések közötti területen, de Hatvan mellett is meggyulladt az aljnövényzet. URBÁN PÉTER