Folyamatosan változik a magyar agrár-szakigazgatás (Magyar Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. július 27.
Sarkalatos pontja a magyar mezőgazdaságnak a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal, amelynek kiépítése papíron már igen, a gyakorlatban azonban még nem fejeződött be. Az eddig és a még elvégezendő munkáról, feladatokról, a leépítésekről és a finanszírozási kérdésekről kérdeztük Madari Jenőt, a hivatal elnökét.

-A legutóbbi híradások arról szóltak, hogy befejeződött a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal kiépítése. Milyen tennivalók akadnak még?
– A mindennapos gyakorlatban még tökéletesre kell hangolnunk azokat a mechanizmusokat, amelyek biztosítják a szervezet működésének alapját.
– Három  területet integráltak egy hivatalba.
– Igen, de a könnyebb érthetőség kedvéért úgy fogalmaznék, vannak olyan területek amelyekért egy-egy elnökhelyettes felel, így van élelmiszerlánc-biztonsági,    gazdasági
meg a természeti és genetikai erőforrásokért felelős elnökhelyettes, és persze vannak elnöki hatáskörbe tartozó részek is.
– Mennyire bonyolult a hivatal működési rendszere?
- Csak annyira, amennyire maga a mezőgazdaság, illetve az agrárszakigazgatás. Rengeteg szál nálunk fut össze, de ennél fontosabb, hogy kialakult a mezőgazdaság irányításának hármas pólusa, amelyben részt vesz a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal, a földhivatali hálózat és a mi hivatalunk, amely a három szerv közül a legnagyobb.
- Minek tudható be ez a megosztottság?
- Az új kormányzati struktúrának. A stratégiai irányítást továbbra is a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium végzi. Mi a másik két intézménnyel együtt operatív végrehajtóként működünk és állami feladatokat látunk el. Idetartozik még, hogy rövidesen az Élelmiszer-biztonsági Hivatal és az Állami Tisztiorvosi Szolgálat egyes
feladatait is integráljuk az élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettes hatáskörébe.
- Mit érez mindebből a termelő?
- Egyszerűbb lett az ügyintézés. De azért azt is látni kell, hogy a mezőgazdaságban   folyamatos változások zajlanak. Nagy a termelők információéhsége,  amelyet a rendeletek, vonatkozásában jogilag és szakmailag is ki kell elégíteni. Például igen komoly előkészítő információs munkával jár majd a farmtámogatásra való átállás szabályzórendszerének megismertetése. Ezzel a rendszerrel valójában megváltozik a teljes agrártámogatási rendszer.
Sok szó esik az integrációról,mégis minden megyében találhatóegy irodájuk. Nem ellentmondás ez?
– Nem, annak ellenére, hogy tizenkilenc plusz egy, tehát összesen húsz önálló jogi személyiségű társaságról van szó. Minden megyét egy főigazgató irányít, aki azonban nem független személy, hanem egy részterület igazgatásért is felel.
Nem okoz nehézségeket ez a központi irányítás?
– Kisebbeket igen. A régi beidegződéseket át kell állítani. Azt viszont hamar megszokják a termelők, hogy mindent egy helyen elintézhetnek. Némi gondot a mi oldalunkról a finanszírozás központosítása okoz.
- A költségvetési megszorításokmiatt mennyi pénzből gazdálkodnak?    
- Az idei költségvetésünk 29 milliárd forint, de felerészben a hatósági feladatok ellátásából, illetve az azokért fizetett díjakból kell fenntartani a szervezetet. A hatósági díjtételeket mégsem szeretnénk emelni. Teljes költségvetésünket tehát ki kell gazdálkodnunk, ez az idén, részben a ránk eső létszámleépítésekből származó megtakarítások révén, megvalósíthatónak látszik. Emellett lehetőségünk van ingatlanok értékesítésére is.
- Úgy tudom, korábban egyes irodákban a közüzemi szolgáltatásokat is kikapcsoltak.
– Az átállás zűrzavarában előfordult ilyesmi, vidéki telefonokat tiltottak le; de ezt a problémát hamar áthidaltuk. Minden fizetési kötelezettséget teljesítettünk.
Hogyan érintette önöket az agrártárcára előírt létszámleépítés?
– Összesen 1115 főt kellet elbocsátani, ezt a három szervezet a minisztériummal együtt végrehajtotta.
Milyen feladatokat kell még összefésülniük?
– Az informatikai rendszerünket. Olyanná kell formálni, hogy minden információt és vele kapcsolatban minden változást, megyei, minisztériumi és szakigazgatási hivatali, valamint mezőgazdasági és vidékfejlesztési hivatali szinten azonnal nyomon lehessen követni.
Mikorra készülnek el velük?
– Néhány hónapon belül az alapvető programokkal, de ez folyamatos fejlesztő munka, amellyel 2009-re kell elkészülni.    NAGY OTTÓ

 


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.