ASZÁLYKÁR Mintegy ötven hektárt hamarosan újra kell telepíteni
Sem a fagy, sem az aszály nem áll meg a szántóföldeknél. A gyulaji erdőt is károk érték.
A mezőgazdaságot sújtó tavaszi fagy, valamint a nyári forró és csapadékmentes időszak a Gyulaj Zrt számára is komoly károkat okozott. A tamási székhelyű erdészeti és vadászati részvénytársaság elsősorban a fiatal erdősítésekben érezte meg a veszteséget - adott tájékoztatást Antli István főmérnök. - A korábbi években is előfordult, hogy a július vége, augusztus eleje tartós szárazságot hozott - folytatta. - Ez az időjárás is káros lehet a facsemeték számára, de ezen a nyáron már a fejlődés kezdeti időszakában sem maradt elegendő víz a talajban. Ennek következtében az őszi - de különösen a tavaszi - erdősítések zöme súlyos aszálykárt szenvedett, így több erdőrészletnél is meg kell ismételnünk a makkvetést és a csemeteültetést. A fagy április végén és május elején az egy és négy év közötti erdősítések fiatal hajtásaira csapott le - közölte Kárász Attila, a Zrt. tamási erdészetének műszaki vezetője. - A károkat a fáknagyjából már kiheverték. A júniusi-júliusi nagy hőségre viszont nem talált ellenszert a növényzet. A száztíz hektárnyi elsőéves erdősítésből közel ötven hektárnyi facsemete száradt ki. Az aszály miatt becslése szerint legkevesebb hatmillió forint kár keletkezett a Tamási Erdészet területén.
Az újratelepítés nemcsak azért jelent gondot, mert nem várt többlet kiadást jelent a vállalat számára, hanem azért is, mert átalakítás alatt áll az erdőfelújítások normatív támogatási rendszere és a természeti károk kompenzálása.
- Eddig, pontosabban ez év végéig a kitermelt fatömeg után köbméterenként kellett a gazdálkodónak erdőfenntartási járulékot fizetni egy közös alapba - tudtuk meg Antli Istvántól. - Ebből az összegből finanszírozták, legalábbis részben, az erdő felújításokat. A jövő évtől viszont mindez alapvetően megváltozik: a szabályozás részleteinek kidolgozása folyamatban van. Szeri Árpád