Tűzifa, a jövő útja (Nógrád Megyei Hírlap)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. augusztus 10.
Emelkedik az energiahordozók ára, a gázé már egyenesen az egekbe szökött, sőt, az előttünk álló években feltételezhető az állami támogatások további csökkenése, ami mindinkább a világpiaci ár megfizetésére kényszeríti a kisfogyasztókat is.

A Föld energiakészletei azonban nem végtelenek, az újratermelődő, környezetbarát források egyre fontosabbá válnak világszerte. Ez persze Magyarországot is fokozottan érinti, hiszen az alternatív energiák alkalmazásában, megtermelésében az adottságoknak köszönhetően a Kárpát-medence igen nagy jelentőséggel bír. Az egyik legfontosabb hazai energiaforrás, a tűzifa pillanatnyi helyzetéről Tóth Gáborral, az Ipoly Erdő Zrt. vezérigazgató-helyettesével beszélgettünk.

– Cégünk Nógrád és Pest megye területén 64 ezer hektár állami tulajdonú erdőt kezel. Ezen az erdőterületen évente 150 ezer köbméternyi faanyag termelhető ki úgy, hogy a gyarapodás még mindig jelentős mértékben meghaladja a kitermelt mennyiséget. Ebből a 150 ezer köbméter fából 130 ezer tűzifa minőségű, ami persze rostfának, illetve papíripari felhasználásra is alkalmas.

– Ezt a nagy mennyiségű tűzifát kiknek adják el?

– Egy részét a villamos erőművek veszik át, de jelentős a lakossági értékesítés is. Utóbbi azért két csoportra osztható, mert vannak, akik a kitermelés helyszínén maguk gyűjtik a tűzifát, mások meg az erdészetektől veszik. Tavaly a gázár emelésének hírére ugrásszerűen megemelkedett a kereslet a tűzifa iránt. Ezért a közelmúltban a kereskedelmi tevékenység fejlesztésére Balassagyarmaton és Kunszentmártonban nyitottunk darabolt-hasított tűzifa értékesítésére alkalmas telephelyet.

– Miért éppen Kunszentmárton?

– A fa nagy tömegű árucikk, fajlagos fuvarköltsége magas, viszont pontosan kiszámolható, hogy a nógrádi tűzifa meddig szállítható el gazdaságosan. A Jász-Nagykun-Szolnok megye déli részén fekvő, a csongrádi határhoz közel eső Kunszentmárton éppen ilyen helyen van, ráadásul ez az alföldi vidék szegény fában.

Ami a keresletet illeti, a cellulózipari felhasználás is felfutóban van, az ajkai, pécsi, kazincbarcikai és az oroszlányi erőmű is átveszi a tűzifát, gyakorlatilag korlátlan mennyiségben. Előbbiek mellett a rostipari felhasználás is jelentős. A cég számára a nagy fogyasztók kiszolgálása mellett lakossági ellátás biztosítása is fontos. Az elmúlt időszakban vásároltunk négy olyan terepjáró tehergépkocsit, amelyek alkalmasak arra, hogy az erdőből egyenesen a megrendelő udvarára szállítsuk a tűzifát. Ezeket a tehergépkocsikat vállalkozás formájában működtetjük, s így a külön fuvarról sem kell gondoskodnia a vásárlónak.

– A legutóbbi tél nem terhelte meg annyira a fűtésszámlákat, mint amennyire szokta, de a tűzifa ára a többi energiahordozóéval együtt jelentősen emelkedett.

– A fa árnövekedése tavaly robbanásszerű volt! Idén nyáron viszont a tavalyi ár alatt kínálunk tűzifát, hogy a felhalmozott készleteket csökkentsük. A fafűtés népszerűségének növekedésében nagy szerepet játszott az, hogy terjednek azok a korszerű tüzeléstechnikai berendezések, amelyek nagyon jó hatásfokkal üzemelnek, a fa hevítése során keletkező gázokat égetik el. Egy ilyen kazán beszerzése még egy családi ház esetében is két-három év alatt megtérül! Ezek komfortfokozata csaknem azonos a gázéval, hiszen elegendő naponta egyszer megrakni őket.

Valószínűsíthető, hogy az elkövetkezendő időszakban a gáz állami támogatása teljes egészében megszűnik, ez további fogyasztói árnövekedéshez vezet. Az erdőgazdálkodók jelenleg még hátrányos helyzetben vannak, ugyanis a tűzifára nincs állami szubvenció. A fatüzelés előnye, hogy akármi is lesz, az erdőgazdaság 64 ezer hektárról a lakossági igényeket mindig ki tudja elégíteni, de a gázvezetékek forgalma bizony akadozhat. A vidéki háztartások döntő többsége előbb-utóbb a helyben képződő természetes fűtőanyagokat, fát, mezőgazdasági hulladékot használja tüzelőül és nem a méregdrága külföldről importált energiahordozókat. Mindenesetre az lenne a legjobb, ha az állam egységes szubvenciók alkalmazásával segítené – nem csak a fogyasztókat, hanem az újratermelődő energiaforrások előállítóit is!

– A fűtési időszak kezdetét megelőzően még a nyár végén indul a tűzifa-vásárlási szezon. Milyen keresletre számít az idei évben?

– Való igaz, vevőink vásárlási szokásait vizsgálva az elmúlt időszakban az volt jellemző, hogy a tűzifavásárlók nagy része augusztusban és szeptemberben, még a fűtési időszakot megelőzően szerzi be a télirevalót. Ennek előnye, hogy ebben az időszakban az erdei utak jobb állapotban vannak, a szállítási költségek alacsonyabbak. Az enyhe tél és a forró nyár után a következő szélsőség a farkasordító hideg lehet, a tűzifakeresletet mindig a téli hőmérséklet befolyásolja elsősorban. A vegyes tüzelést alkalmazó háztartások esetében a már említett okok miatt a tűzifakereslet élénkülésével számolunk. Társaságunk küldetésének tekinti a működési területén a lakosság tűzifaszükségletének kielégítését, így hiány esetén felvásárlásokból elégítjük ki vevőink igényeit.   Faragó Zoltán


© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.