Idáig csak szerencsétlenkedett az erdő
Zalaegerszeg (vl) - Néhány csapadékos, párás, meleg nap, s a gomba máris növekedésnek indul. Bár a vásárcsarnokban tegnap csak páran árusították portékájukat, a hét végére várhatóan jelentősen megnövekszik majd a kínálat.
- Ajándék ez az időjárás - fogad bennünket a vásárcsarnok gombaárusító helyén Kámán Mária, aki a tegnapi napon főként Somogyból érkezett árusok társaságában kínálta portékáit a nem túl népes vásárlóközönségnek. - Sajnos a hosszan tartó szárazság miatt galambica nincs, s a város környéki erdőkben egyelőre vargányát sem találtam, nyári törzsök- vagy más néven tuskógomba azonban van, de az érdeklődés iránta, s egyáltalán a gomba iránt, meglehetősen gyér.
- Mióta a nagy bevásárlóközpontok megnyitottak, meghalt a piac. Egy ekkora városban ennyi gombának már rég el kellett volna fogynia - kapcsolódik a beszélgetésbe a Somogy megyei Bogdán Lászlóné, aki családjával érkezett a megyeszékhelyre. - Sokan csak szagmintát vesznek, és mennek is tovább. A régi időkben kilenc órára általában már minden elfogyott, most pedig még alig árusítottunk valamit - néz az órájára, majd a vargányával teli asztalokra az asszony.
- Ez a nagy nyári szárazság nem tett jót a gombának - veszi vissza a szót Kámán Mária. - Ahogy járom az erdőt, azt tapasztalom, hogy nem terem annyi, mint korábban szokott, s a termőterület is egyre csak csökken, hiszen az utóbbi időben rengeteg erdőt vágtak ki. Reméljük azonban, az ősz kicsit csapadékosabb lesz, s akkor még fenyőalja, galambica s vargánya kelhet, mert eddig bizony csak szerencsétlenkedett az erdő.
- Gyönyörködjön benne, mert előfordulhat, hogy ilyen szépet nem lát mostanában - hangzik a vevőcsalogatás a szomszéd asztal felől.
- Az esős, meleg, párás időjárás megtette hatását, így jelenleg minden feltétel adott a bőséges gombaterméshez - mondja Borda Irén, a vásárcsarnok vezetője. - Egyelőre a nagy gyűjtőhelyekről, mint például Szilvágy még nem érkeztek meg az árusok, hét végére azonban őket is várjuk.
Mint Borda Irén elmondta, a tapasztalt gyűjtők annyira féltik lelőhelyeiket, hogy sok esetben még azt sem szívesen árulják el, melyik településről érkeztek, sőt, a legóvatosabbak avarral takarják le a rendkívül gyorsan növő gombát, nehogy távollétükben valaki rátaláljon.
- Sajnos a szárazság miatt az idén galambgomba nem volt, keserű gomba viszont annál több. A néphiedelem úgy tartja, ha ez utóbbi nagyon felüti a fejét, akkor vargányára nem nagyon lehet számítani. Reméljük, a valóság ezúttal megcáfolja a hiedelmet - mondja Borda Irén.
A tapasztalatok azt mutatják, az emberek, ha gombáról van szó, meglehetősen óvatosak, hisz gyakran még vidékről is behozzák a vásárcsarnokba megvizsgáltatni az erdőben, réten, mezőn talált gombát, amiben, ha csak egy veszélyeset is találnak, az összeset el kell, hogy kobozzák.
- Ha mérges gombákról beszélünk, nem csak a gyilkos galócára kell gondolni, hiszen például a penészes, elöregedett gombák is okozhatnak gyomorbántalmakat, s az egyéni érzékenység is fontos befolyásoló tényező - teszi még hozzá a vezető.