Az időjárás alakulása mellett a gazdákat leginkább érdeklő kérdés a különböző jogcímű támogatások kifizetése. Ezekről Margittai Miklóst, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnökét kérdeztük.
Az elmúlt hetekben, hónapokban elsősorban az aszály következtében kialakult takarmányhiány, illetve intervenciós raktárakban lévő kukoricakészletek ehhez kötött kérdése kapcsán merült fel a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) neve. A tágabb közvéleményt is foglalkoztató gondok elterelték a figyelmet az MVH egyéb, nem kevésbé fontos tevékenységéről, illetve az ezzel járó feladatok elvégzésében elért eredményeiről.
A munka volumene miatt első helyre kívánkozik a területalapú támogatásokra vonatkozó kérelmek feldolgozása, a decemberben kezdődő kifizetések előkészítése.
- Az idén a május 15-i határidőig 200 519 támogatási igény érkezett be a hivatalhoz. A kérelmek befogadása rendben megtörtént, erről az MVH úgynevezett Befogadó nyilatkozatokat küldött ki a kérelmezők részére. A dokumentumok formai ellenőrzése a végéhez közeledik, a tartalmi ellenőrzést -amely a kifizetést megelőző, végső bírálati szakasz - pedig szeptember második felében kezdődik el. Baranya megyéből egyébként 4690 támogatási kérelmet regisztráltak a hivatalnál – tájékoztatott Margittai Miklós.
A hivatal elnökének tájékoztatása szerint az Agrár- és Vidékfejlesztési Operatív Program (AVOP) keretében megpályázott és elnyert támogatások folyósítását 2005-ben kezdte meg az MVH, s napjainkig már több mint 87,3 milliárd Ft-ot utalt át a kedvezményezettek számára. Ez gyakorlatilag azt jelenti, hogy az érintettek már az összes odaítélt támogatás mintegy 83 százalékát megkapták. Ehhez tudni kell, hogy e támogatások ún. utófinanszírozási rendszerűek, azaz csak a projektek elkészülte után fizethetők ki, illetve nagyobb beruházások esetén egy-egy fontos szakasz lezárultához, az ún. mérföldkövekhez kötöttek. A legelőrehaladottabb (94 százalék) a kifizetések teljesítése a mezőgazdasági beruházásokhoz nyújtott támogatások terén, mivel ezek döntő többsége gépbeszerzés volt, ami lényegéből következően viszonylag rövid idő alatt lebonyolítható.
Az AVOP-támogatások helyébe 2007-től az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alap (EMVA) lépett. Ez, illetve a központi költségvetés Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetében az Új Magyarország Vidékfejlesztési Programban ilyen célra előirányzott kerete képezi a támogatások forrását. A már tavasszal meghirdetett intézkedéseken túl augusztusban új pályázati lehetőségek nyíltak, s továbbiak közeljövőben várható meghirdetésének előkészületei hamarosan befejeződnek.
Az állattartótelepek korszerűsítésének támogatása keretében eddig az állattartó telepen képződő trágya kezelését, tárolását, részbeni feldolgozását és felhasználását szolgáló beruházáshoz lehetett támogatásra pályázni.
Mint Margittai Miklós elmondta, augusztus közepétől ez a kör kibővült az állati férőhelyek kialakítását, az állattartás és az állatszállítás minőségének javítását szolgáló; a jó minőségű takarmány előállítását, felhasználását, valamint a takarmányminőség megőrzését biztosító; az állattartási tevékenységhez kapcsolódó munkafolyamatok elvégzésének minőségét javító; a telepi állategészségügyi helyzetet, illetve a nyomon követhetőséget javító, az állatbetegségek kialakulását és terjedését megelőző beruházásokkal. Az erre vonatkozó közlemény az MVH honlapján olvasható. Jóváhagyatás alatt van a mezőgazdasági területek erdősítéséhez nyújtandó támogatás igénybevételének részletes feltételeit ismertető közlemény, amely várhatóan napokon belül megjelenik majd a hivatal honlapján. Az új pályázati lehetőségek mellett a tavasszal meghirdetett gépbeszerzési támogatások tekintetében a nyertesnek ítélt pályázók október 1. és 31. között már a kifizetési kérelmeiket is benyújthatják.
Az intervenciós gabonafelvásárlásról szólva az elnök elmondta, hogy Magyarországon jelenleg mintegy 3,7 millió tonna intervenciós készlet van még a raktárakban gabonából. Eddig a magyar raktárakban lévő, mintegy 8,1 millió tonna európai uniós intervencióra felvásárolt gabonamennyiségből több mint 4,2 millió tonna gabonát sikerült értékesíteni. Ez a felvásárolt mennyiség 55 százalékát jelenti.
Az eladott gabonamennyiségből mintegy 2 millió tonna volt a búza és 2,2 millió tonna a kukorica. Jelenleg a raktárakban lényegében már csak kukorica található. Magyarországon az intervenciós 8,3 millió tonna gabona befogadására alkalmas raktárkapacitás áll rendelkezésre. Kaszás Endre