Az özönvízszerű eső meghozta a sörrendben második, hozamban az első említésre méltó szezont „gombaországunkban." A hobbinak sem haszontalan és jövedelem kiegészítésnek sem utolsó foglalatosság hívei a forró nyári hetek kietlensége után tulajdonképpen ugrásra készen várták, hogy nekivághassanak az erdőnek. A csörgősre száradt cseresek, tölgyesek azonban a sivatagi hőség megpróbáltatásait követően nagyon nehezen tértek magukhoz.
„Eső óta" a pöfeteg és a nagy őzlábgomba már kellette magát a mezőkön, akácosokban, de a legkeresettebb fájta, a vargánya mindössze négy-öt napja ütötte fel a fejét, s nagyjából ezzel egy időben a fenyőgomba is elkezdett virítani az örökzöldek közelében, így ismét korábban kezdődik az élet a Salgótarján hoz közeli falvakban vagy a Karancs-völgyi településeken: ki motorral, ki gyalogosan megy „igazit" gyűjteni. A rutinosabbak többet találnak, a kezdők kevesebbet azért is, mert az utóbbi hetekben hullott eső ugyan aranyat ért, sőt, életmentő volt, az erdő azonban sokkal többet kívánna. Gomba tehát ott van, ahol jobban beázott a talaj, Vagyis dömpingről egyáltalán nem lehet beszélni -hacsak a mostani hét első felére jelzett hőmérsékletváltozás nem hoz újabb csapadékhullámot. Ez ugyanis kifejezetten jót tenne a gombának.
Nem lelkesítők az átvevőhelyek tarifái sem: a legmagasabb ár, amit az első osztályú vargánya kilójáért fizetnek Barnán, illetve Zabaron ötszáz forint, az utóbbi településen a másodosztályúért háromszázat, a zöldhasú öregecskéért pedig mindössze száz forintot adnak a felvásárlók. Ötszázért veszik át a még zárt burokban lévő, úgynevezett úri gombát is, amiből egyébként nem tudják megrakni a kosarukat még a termőhelyekét legjobban ismerők sem.
Balassagyarmaton az elmúlt pár nap alatt egy személy hozott eladási szándékkal kevés, erre alkalmatlannak bizonyult, férges vargányát a piaci vizsgálóhoz. Azóta nem jelentek meg újabb árusok. Itt egyébként leginkább turistákra jellemző, hogy javarészt fogyasztásra igencsak alkalmatlan kalaposokkal fordulnak a szakértőhöz, s új vonás a felhozatalban, hogy a szlovákiai Nagykürtösről is jönnek szedők, hogy eladják, amit gyűjtöttek. Az elmúlt héten kínálták először az igazit a salgótarjáni vásárcsarnokban, s azóta több-kevesebb mennyiségben ott van a standokon. Tegnap ezerötszáz és kétezer forint közötti árat kértek érte. MJ