Falopások - A magánerdők harmadában nincs aktív gazdálkodás
Az erdőlopásokat a tűzifa-árusok következetes ellenőrzésével lehetne visszaszorítani. A vevőknek pedig törődniük kellene a portéka eredetével, mert ha ezt nem teszik, asszisztálnak a bűncselekményekhez. Ez a summázata egy cikkünkre írt olvasói válasznak.
Eladó a lopott erdő a hetipiacon című, augusztus 17-ei írásunkra reflektáló olvasónk szerint az erdőlopásokat az önkormányzatok magatartása is elősegíti. Azzal, hogy a tűzrevaló segélyekre adott pénz szabályos elköltéséről nem kérik a számlát. Néhány település polgármesteri hivatalához elvittük e felvetést. Aczél Zoltánné a nagykőrösi szociális iroda vezetője azt válaszolta: a polgármesteri hivataloknak nem írja elő jogszabály a fűtési segély elköltésének ellenőrzését. Például Kőrös esetében nem is volna hivatali kapacitás, „átvilágítani" a több ezer segélyezettet.
Kecskeméten a fűtési támogatásra jogosultak kizárólag természetben kapják a tűzrevalót az önkormányzati erdőrészekből - tájékoztatott Gedő Katalin tanácsos. Tavasszal körülbelül 2500 mázsát tudtak kiosztani a piaci ár egyharmadáért. Várhatóan ősszel is lesz kedvezményes tüzelőjük.
A helypénzszedők szerint a lopott fa zöme nem a piactéren keres vevőt. Az erdőtolvajok inkább trükkökhöz folyamodnak, olykor csúnyán átverve a gyanútlanokat. - Még dicsértem is a faluházát, milyen rendesek, gondoltak rám - sorolta egy hetvenes éveiben járó törteli asszony. - A két feketeképű ember azt mondta, az önkormányzat küldte a fát, fél árat kell fizetni, a nyugdíjasoknak ez jár. Percek alatt lerugdalták az udvarra, kifizettem s eltűntek, mint tündér Lala, még a fröccsöt is az ablakpárkányon hagyták.
Az öröm addig tartott, amíg olvasónk fia hazaért. -A mamát jól becsapták – állapítottra meg ránézésre. Megköbözték a szabócentivel, szoroztak és kiderült: nemhogy kedvezményes a fa, kétszeres árat fizetett érte a mama.
Fajka Imre tűzifa-kereskedő szerint könnyen ki lehet védeni az ilyen súlycsalást. – Minden szállítónak rendelkeznie kell szállítólevéllel vagy számlával, ami igazolja a fa eredetét. Ha ilyen papírok nincsenek, az gyanús. Persze, az okmányokon szereplő mennyiség még nem bizonyítja a ténylegest, hisz az eredeti adagból útközben eladhattak. Szinte minden faluban és városban van hitelesített mérleg, nagyobb tétel esetén célszerű rászánni az újramázsálásra ezer forintot. Ha a házaló ezt nem vállalja, akkor félnivalója van.
Az erdészek szerint a mai erdőgazdálkodás is okolható a falopásokért. Becslések szerint a magántulajdonú erdők harmada nincs művelve. Az ilyen magukra hagyott erdőkben könnyebben garázdálkodhatnak a fatolvajok. Így érthető, miért kérkednek annyiszor a rendőrök azzal, hogy a sértetteknek fogalmuk nincs a lopásról, mire ők már meg is fogták a tolvajokat. Az erdészek, mezőőrök fontosnak tartják itt megjegyezni:
nem csak a megélhetésért küzdő emberekhez köthetők az erdőlopások. Nagy a fa maffia.
Szervezetten, erőgépekkel dolgoznak, rövid idő alatt el tudnak tüntetni több tíz hektár erdőt. Miklay Jenő
Erdészeti engedély kell a favágóknak
A MÓDOSÍTOTT ERDŐTÖRVÉNY idén májustól érvényes rendelkezései is próbálják elejét venni az erdei lopásoknak. Csak úgy lehet fát vágni, ha az erdészeti hatóság engedélyét fel tudja mutatni a favágó. A szállítókat is ellenőrzik, ha nincs náluk okmány, 200 ezer forintig terjedő erdővédelmi bírságra kötelezheti őket az erdészeti hatóság. Engedély nélküli fakitermeléskor a bírság minden köbméter után 30 ezer forint. A Legfőbb Ügyészség megállapította: az engedély nélküli fakitermelés is környezetkárosítás, így az a jövőben 2-5 évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.