Zalaegerszeg - Faluhelyen köztudott, veszélynek teszi ki magát, aki napnyugta után kimerészkedik a mezőre, ugyanis nem tudni, egy orvvadász fegyvere nem téveszt-e célt véletlenül.
Orvvadászat mindig is létezett, azonban, míg korábban túlnyomórészt saját fogyasztás céljából ejtették el a vadat a rapsicok, addig ma már többségük eladásra "termel ". S bár sokan vannak, kifinomult módszereik miatt felderítésük mégis rendkívül nehéz.
- Hazánk nagyvad-állományának jelentős része Zala megyében él, s ennek megfelelően sajnos orvvadászat szempontjából is rendkívül fertőzött a térség - mondja elöljáróban Süle Lajos, a Zala Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Földművelési Igazgatóságának vadászati-halászati osztályvezetője.
A hivatal legutóbbi összesítése alapján a 2001/2002 vadászati évad során az országban vadorzók által elejtett 255 gímszarvasból 62-t megyénkben öltek meg, a 325 őzből 58-at, a vaddisznóknak pedig pontosan a felét, 34-et ejtettek el Zalában.
- Kétféle orvvadászatról beszélhetünk: az egyik, amikor valaki vadászjegy és fegyvertartási engedély nélkül vadászik, vagy engedélye van ugyan, de tiltott időben vagy helyen, nem engedélyezett módon, a vadászati törvényben tiltott eszközökkel öli meg a vadat. Megkülönböztethetünk külső és belső orvvadászatot is. Utóbbit, vagyis amikor a vadász ugyan saját területén ejti el a vadat, de nem jelenti be azt, nagyon nehéz felderíteni, s ezt talán a társaságok is humánusabban kezelik - folytatja Süle Lajos. - Külső orvvadászat, amikor, bár az illető minden engedéllyel rendelkezik, de az adott területen nem jogosult vadászatra. A legritkább eset, amikor a rapsicnak nincsenek engedélyei. Tavasszal Keszthely környékén kaptak el egy vadászt, aki minden papírral rendelkezett, csak nem arra a vadászterületre szólt az engedélye, s egy őzbakot szállított. Elvették a vadászjegyét, bevonták fegyvertartási engedélyét s pénzbüntetést szabtunk ki rá.
Zalában az idegenforgalmi centrumok környékén a leggyakoribb az orvvadászat, teszi még hozzá Süle Lajos, mert a vadhús értéke itt a legnagyobb, s itt a legkönnyebb értékesíteni azt.
A vadásztársaságoknak kötelező 3000 hektáronként egy hivatásos vadászt alkalmazni, aki a terület "rendőreként " igazoltatási joggal s szolgálati fegyverrel rendelkezik. Balázs Árpádnak, a zalaistvándi központú Zöld Erdő Vadásztársaság hivatásos vadászának is sok éjszakája rámegy az orvvadászok megfigyelésére.
- Az elmúlt öt esztendőben tizenegynéhány orvvadászt sikerült a területünkön tetten érni, a legutóbbit ez év márciusában. Ennél azonban jóval többen vannak. Szélmalomharc, amit folytatunk ellenük, de muszáj, mert az általuk okozott kár az évi 3-4 millió forintot is elérheti - végez rövid kalkulációt Balázs Árpád. - Az úgynevezett szőlőhegyi betyárok általában kis kaliberű fegyvereket, hurkot használnak, míg a megélhetési szintű orvvadászat esetén a géppisztoly sem ritka.
A 12.000 hektárnyi területen gazdálkodó Zalavölgyi Vadásztársaság múlt évi hiánya: 5 szarvasbika, 7 tehén és borjú s ki tudja, hány őz, s kisebb testű vad még, mondja Kozma József fővadász.
- Nálunk a 75-ös út menti területek a leginkább fertőzöttek. Az orvvadászok a kocsiból lövik meg a vadat, majd egy későbbi időpontban, miután fegyvereiket biztonságba helyezték, visszajönnek azért. Mivel az orvvadászok többsége megfelelő engedélyekkel rendelkezik, a fegyver jogosan van nála, ha pedig zsigerelés közben érik tetten, mondhatja, hogy úgy találta a vadat, s épp be akarta szolgáltatni. Az pedig már nem orvvadászat, legfeljebb szabálysértés és lopás.
A vadászterületen való folyamatos jelenlét elfárasztja a vadászokat, legfőképpen ilyenkor, szarvasbőgés, bérvadásztatás idején.
- Az orvvadászok tisztában vannak azzal, hogy ez idő tájt a hivatásos állomány le van kötve, sőt, azt is tudják, hol nincs épp intenzív vadásztatás. A törvénytelenül megszerzett zsákmány jelentős része vendéglátóipari egységekbe kerül - a hivatalos ár töredékéért.
Bár egész évben jelen van, Kozma József mégis úgy látja, a télen s telihold idején a legjellemzőbb az orvvadászat, nyáron ugyanis félő, hogy mire visszamennek a vadért, a meleg miatt megromlik a húsa.
Takács Csabától, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság bűnmegelőzési osztályának vezetőjétől tudjuk: idén a vadásztársaságok, az állampolgárok bejelentése és rendőri észlelés alapján 8 ilyen esetben indult nyomozás a területileg illetékes rendőrkapitányságokon, többségében lopás miatt.
- Az elkövetők felderítését nehezíti, hogy a helyszínek a lakott területektől távol esnek, így, ha a vadat kilövik, jó esetben is csak egy környéken tartózkodó erdész vagy vadász figyelhet fel rá, ellenkező esetben pedig csak napok múltán jut tudomásunkra a jogsértés. Körzeti megbízottjaink sok esetben közös szolgálatot látnak el a vadőrökkel és hivatásos vadászokkal, s a közlekedési ellenőrzések során is kiemelt figyelmet kap a kérdéskör. Amikor engedély nélkül tartott lőfegyverre bukkanunk, vizsgáljuk az orvvadászat lehetőségének fennállását is. Idén 26 fegyvert - köztük kispuskát, sörétes, illetve golyós vadászfegyvert s a hozzájuk tartozó lőszert - foglaltunk le. Varga Lívia