2007. szeptember 9.
A „nyári szünet” után, a rossz idő megérkeztével a fatolvajok is munkába álltak. A hatóságok készülnek a fogadásukra. Évente több tízmillió forintos kárt okoznak Baranya megyében a fatolvajok, akik rendre közel negyven hektár erdőből vágják ki a fát. Az esetek egy részében maguk a tulajdonosok járnak tilosban, ugyanis például a saját, ám természetvédelmi területen lévő erdejükből sem vághatnák ki engedély nélkül tüzelőnek, vagy további feldolgozásra szánt faanyagot.
Takátsy Zoltán, a megyei rendőr-főkapitányság sajtóreferense érdeklődésünkre elmondta, évente megközelíti a kétszázat a falopások miatt indított eljárások száma. A dolog természetéből adódóan nyáron, amikor nincs keletje a tüzelőnek, gyakorlatilag nullára esik viszsza az esetek száma, ám az első hűvösebb szeptemberi napokon szinte azonnal munkához látnak a tolvajok. A sajtóreferens elmondta azt is, 2005-ig folyamatosan emelkedett a tolvajlások száma, ám azóta, a Siklóson már korábban bevált módszer mintájára megállapodást kötöttek többek között a határőrséggel és az erdészettel, akikkel közösen járőröznek az érintett területeken, s ennek is betudhatóan sikerült jelentős eredményeket elérniük. Ezek sorában azt emelte ki Takátsy Zoltán, hogy minden negyedik tudomásukra jutott ügyben elfogták a vélt tetteseket.
Amennyiben valaki illegális fakitermelés nyomait fedezi fel (például egy erdész vagy polgárőr), azonnal értesíti a rendőröket, akik haladéktalanul a helyszínre mennek – így többször megesett az is, hogy a korábban halomba hordott fát elszállítani készülő tetteseket az egyenruhások fogadták az erdőben. A rendőrség idén is hasonló módon lép majd fel a tolvajokkal szemben.
A legtöbb ilyen jellegű bűncselekményt Siklós környékén és az Ormánságban követik el, az esetek mintegy felét. A rendőrség tapasztalatai szerint ezeken a helyeken sokan saját maguknak lopják a fát, azonban rendre felbukkannak általában más megyékből érkező, erre szakosodott társaságok is. Utóbbiak az erdészet eszközeivel vetekedő gépeket használnak, ráadásul sokszor olyan papírokkal igazolják, hogy jogosan irtják az erdőt, és szállítják teherautóikon a fát, amelyekről általában csak hoszszas vizsgálatok után derül ki, hogy nem valódiak.
Akár öt év is járhat az illegális fakitermelésért
Amennyiben valaki mondjuk biciklije csomagtartóján hazacipel néhány kilogrammot nyomó fát, szabálysértést követ el. Ügyét a jegyző bírálja, legfeljebb százezer forintos bírságot szabhat ki. Az önkormányzatok jellemzően néhány tízezer forintos büntetési tételt alkalmaznak, ám ezeknek az összegeknek a behajtása is gondot okoz, hiszen általában nem rendelkeznek rendszeres jövedelemmel a tettesek. Jelentős mennyiségnél börtön is járhat a falopásért. A legfőbb ügyész állásfoglalása szerint az illegális fakitermelés kimeríti a környezetkárosítás bűncselekményét, amiért akár ötéves szabadságvesztés is járhat.
Több mint tízmilliós bírságot szabtak ki
Az egyik legmegdöbbentőbb eset tavaly szeptemberben történt. Drávapalkonya mellett, a természetvédelmi területről kilencszáz köbméter nyárfát vágtak ki. A határőrök tetten értek kilenc, éppen fakitermelést végző embert. A fát elszállítani akarók mutattak egy ügyvéd által ellenjegyzett adásvételi szerződést, ami alapján kiderült, vélhetően jogos tulajdonuk volt a faanyag. Azonban védett területről csak engedéllyel lehet fát kivágni, az pedig nem volt a fakitermelőknek. A rendőrség tájékoztatása szerint az ügyben még vizsgálódnak, azonban a zöldhatóság több mint tízmillió forintos bírságot szabott ki