Még az idén feláll az új állami vagyonkezelő intézmény, amely a jelenlegi három szervezetet egyesíti - de tevékenységét csak január elsejével kezdi meg. A Fidesz szerint a privatizáció kiszolgáltatottá teszi az országot, s utat nyit kisemmizéséhez.
Jövő kedden lép hatályba az új vagyontörvény - jelentette be tegnapi sajtótájékoztatóján Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium államtitkára. Mint mondta: az állami vagyon feletti tulajdonosi jogok és kötelezettségek összességét az állam nevében 2008. január 1-től a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács (NVT) gyakorolja, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-n keresztül. Az NVT hét tagját a miniszterelnök javaslata alapján a köztársasági elnök nevezi ki hat évre. Tátrai közölte: a jelenlegi vagyongazdálkodással foglalkozó szervezetek, az ÁPV Zrt, a KVI, illetve a Nemzeti Földalapot kezelő szervezet összesen csaknem hatszáz főnyi alkalmazottjának az új vagyonkezelő csak kétharmadát tartja meg. Csak azt nem tudjuk pontosan, hogy mekkora értéket fognak kezelni. Az állam kezében még könyv szerint tízezermilliárd forintos vagyon van, de a valós értéket senki sem mérte még fel.
„Riogatás minden olyan kijelentés, ami az állami vagyon közeli jövőben való értékesítéséről szól" - hangsúlyozta Tátrai államtitkár. Az új törvény előírásai szerint az állami vagyon eladása nem lesz könnyebb, sőt inkább megnehezül. A parlamentnek lehetősége lesz arra, hogy bármelyik vagyonelem értékesítését megtiltsa. Az öt regionális vízművet valóban eladják, de az államtitkár szerint a vízbázist vagy szennyvíztisztítót nem értékesítik — a cégek csak az üzemeltetési jogot kaphatják meg. A vagyonkezelés hatékonyságát a kormányzat úgy kívánja lényegesen javítani, hogy bérleti jogviszonyhoz köti az állami vagyonelemek használatát. Mivel azonban a bérleti díjat a költségvetés fedezi, nem világos, ez miért hatékonyabb módszer a korábbi ingyenes használatnál.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője a Magyar Hírlapnak kijelentette: a nemzeti vagyon eladása ellentétes a nemzeti érdekekkel. A tapasztalatok azt mutatják, hogy eddig egyetlen privatizációs döntés sem hozta meg azt az eredményt, amit elvártak tőle. A kormány hiába adta el a nemzeti vagyon jelentős hányadát, a gazdasági, eredmények nem javultak, sőt sereghajtók lettünk számos mutatót tekintve az Európai Unión belül. Hozzátette: a közszolgáltatások terén sokkal inkább a szolidaritásnak és a közös felelősségvállalásnak kell dominálnia, semmint az egyszerű profitérdeknek.
A Fidesz szerint a privatizáció kiszolgáltatottá teszi az országot, s utat nyit Magyarország kisemmizéséhez. A párt álláspontja szerint a kormánytöbbség által elfogadott vagyontörvény lehetővé teszi számos közszolgáltatást nyújtó társaság privatizálását, így várhatóan emelkedni fog a víz, az energia ára, és nőni fognak a postai tarifák is. HUNYOR ERNA