Palackba zárják a mecseki erdők ízeit (Dunántúli Napló)

Csillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktívCsillag inaktív
 
2007. szeptember 21.
Új profil A vadon termő gyümölcsök átvételét is tervezik, a most felavatott karászi üzemben
kárász Ágazata területén egyedülálló vállalkozásba, természetes gyümölcslevek készítésébe kezd idén ősszel a Mecseki Erdészeti Zrt.
Az erdei gyümölcsök sajátos felhasználásának érdekében új vállalkozást indított az erdészeti cég, amely a napokban felavatott karászi léüzemében natúr gyümölcslevek előállítását kezdi meg. A hivatalos nevén „Erdei Melléktermék Felvásárló és Feldolgozó Telep" igazi különlegességnek számít a szakmában.
Első lépésként az alma feldolgozását kezdik meg a hegyháti település erdőgazdaságában. A kiépített technológiai soron a fáról leszedett gyümölcs a mosó- és fertőtlenítőtartályba kerül, innen pedig futószalagon keresztül jut be a préselőgépbe. Az üzem jelenleg napi négy tonna almát képes feldolgozni. Ennek kétharmad része lesz almalé. A készülő kíméletesen hőkezelt bioalmalé egyáltalán nem tartalmaz tartósítószert, és mindenféle színezékektől, mesterséges anyagoktól mentes.
Nem megy veszendőbe a kipréselt gyümölcsmassza sem, ezt az anyagot vadtakarmányként hasznosítja az erdőgazdaság. A melléktermék különösen az ínséges téli időszakban jöhet jól a vadállománynak.
A gyártósor bármely erdei gyümölcs, sőt akár zöldségek feldolgozására is képes. Ebből kifolyólag a telep egyéb, gyűjthető erdei termékek felvásárlásával, feldolgozásával is foglalkozhat majd. Az elképzelések szerint új termékek kifejlesztéséhez az almaléhez a későbbiekben erdei gyümölcsök, esetleg zöldségek levét keverik.
Munkahelyet is teremt
AZ ÁGAZATBAN EGYEDÜLI, technológiai újdonságot is hozó kezdeményezésnek figyelemre méltó foglalkoztatási vonzata is van. A gyümölcslékészítés beindításával ugyanis új munkahelyeket is teremt a cég. Szőnyi János termelési igazgató tájékoztatása szerint az üzem nyolc-tíz embernek ad folyamatos munkát. Ez viszonylag alacsony szám, ugyanakkor a hegyháti Kárászon ez is nagyon fontos, mert a falunak kevesebb mint négyszáz állandó lakosa van. Az erdészeti társaságnak más munkahelyteremtő kezdeményezése is van, idén másodszor indított erdei közmunkaprogramot.
A KEZDETI IDŐSZAKBAN készített tiszta almaléterméket a tervek szerint a későbbiekben különböző erdei termések hozzáadásával ízesíthetik. Mint megtudtuk, elképzelhető, hogy már az idei őszön kökényből, erdei szederből, bodzatermésből préselt kivonatot kevernek a karászi erdőgazdaságban készült természetes almaléhez, így próbálnak minél ízletesebb elegyet létrehozni. A szükséges termések gyűjtési lehetőségéről, átvételéről, az átvételi árakról a későbbiekben tájékoztat az erdészeti cég. A társaságnak ezek az elképzelései egyébként jói illeszkednek a jelenlegi piaci trendekhez. Mind az üdítőitalok, mind pedig az ásványvizek esetében is növekvő népszerűségre tettek szert a különböző gyümölcsök házasításából, illetőleg aromák alkalmazásával létrehozott termékek. A mecseki gyümölcslevek iránt megnyilvánuló érdeklődést viszont tovább növelheti majd, hogy tisztán természetes alapanyag felhasználásával, adalékanyagok hozzáadása nélkül, mondhatni bio-igénnyel készülnek. Ez az adottság az exportpiacokon is népszerűvé teheti az erdészeti újdonságot.  Kaszás Endre
Indul a gombaszezon
A NYÁRI, ŐSZ eleji elhúzódó szárazság miatt csak most indul az erdei gombagyűjtési szezon. A Mecsek erdeiben számos ehető gombafaj található. A nagy őzlábgombát levesnek szokták leginkább elkészíteni, de sütve és rántva is nagyon finom csemege. A laskagomba is kedvelt, amelyből pörköltet, levest főznek. A csiperkét főként rántva készítik el, de levesnek, mártásnak is kitűnő, sőt töltött változata is közkedvelt. A rendszeres gyűjtők számára is ajánlott, hogy a legkisebb bizonytalanság esetén is forduljanak szakértőhöz.
Nem drágul a tűzifa
IDÉN NEM KELL hiányra számítani tűzifából - nyugtattak meg az erdőgazdaság szakemberei. Mint Palka Rékától, a Mecseki Erdészeti Zrt tájékoztatási és marketingvezetőjétől megtudtuk, a cég mind az öt erdőgazdasága megkezdte az utóbbi években egyre inkább felkapott tüzelőanyag forgalmazását. Az elmúlt időszakban a felhasználókat érzékenyen érintő drágulások után jó hír, hogy ebben az esztendőben már nem kell további áremeléstől tartani, marad a jelenlegi 12 500 forintos köbméterenkénti tarifa. A társaság mind kemény, mind pedig vegyes erdei tűzifából jelentős készlettel rendelkezik a jelentkező igények maradéktalan ellátása érdekében.
A kitermelésnél képződő hulladékfa az olcsóbb tarifa befizetésével gyűjthető. Jelenleg az egész megyében jól járhatóak az erdőgazdasági utak, az ellátás semmiféle akadályba nem ütközhet.

© 2024 Forestpress. All Rights Reserved.