2007. október 11.
Növény szennyezi a levegőt?
A kudzu nevű növénnyel leginkább gyógyhatású készítmények címkéjén találkozhatunk, hiszen elvileg rendkívül jó méregtelenítő, segít leszokni a dohányzásról és az alkoholról. Csakhogy ez a csodanövény Amerikában megállíthatatlanul terjed, kutatók szerint olyan mértékben szennyezi a légkört, hogy az a globális felmelegedés felgyorsulásához vezethet.
A kudzu több mint száz éve dísz- és takarmánynövényként érkezett az Egyesült Államokba Japánból. Később kiderült, hogy növényi komposztként is használható, valamint rendkívül jól lehet vele szabályozni a talajeróziót. Ám az importőrök nem gondoltak arra, hogy ennek a naponta akár 30 cm-t növő fajnak nincs természetes ellensége az országban, ezért gyakorlatilag korlátlanul terjedhet. És így, hogy a déli államokban már egyharmad magyarországnyi területet elfoglalt, mutatkoznak a káros hatásai is.
A kudzuról ugyanis tudni kell, hogy a gyökerében nitrogéngyűjtő baktériumok élnek, melyek a talajban lévő oxigént ammóniává alakítják, ami szükséges a fotoszintetizáláshoz nélkülözhetetlen klorofill megtermeléséhez. Viszont az így keletkezett nitrogénvegyületek a növény leveleinek lehullásakor bejutnak a talajba, ahonnan toxikus, levegőszenynyező nitrogén-monoxidként és az üvegházhatásért részben felelős dinitrogén-oxidként kerülnek az atmoszférába. Mindezt olyan mennyiségben, hogy az a szmog koncentrációját is növelheti, vagy egyes tudósok szerint akár a globális felmelegedést is felgyorsíthatja. Emellett a kudzu gyakorlatilag trágyázza az ökoszisztémát, és így elősegíti más, gyorsan növekvő betelepített növényfajok terjedését, valamint a patakok elalgásodását - ami a halak fulladásához is vezethet.
Egyelőre úgy tűnik, nincs, ami megállítaná a kudzu burjánzását. A növény túl gyorsan nő ahhoz, hogy a kézi vágás bármilyen hatással legyen, így a kutatók most különböző biológiai eszközökkel, mint pl. gombákkal, vírusokkal és rovarokkal kísérletezgetnek. Ám ezek többsége a kudzuhoz rendszertanilag közel álló szóját is károsítja. Eddig a hideg telek megállították a növény északi terjeszkedését, ám a globális felmelegedés hatására ez is megváltozhat. Hudecz Andrea