Szinte biztos, hogy jogos volt a természetvédelmiek fegyverhasználata
Nem csillapodnak a kedélyek a szombaton lelőtt, 39 éves fonyi férfi halála miatt. Lapunk értesülései szerint az elhalálozott fatolvaj baráti köréből néhányan bosszút esküdtek. A rendőrség információi nem támasztják alá az Országos Cigány Önkormányzat állítását, miszerint „a Magyar Gárda szellemiségét követve", rasszizmustól vezérelve használta fegyverét az Aggteleki Nemzeti Park természetvédelmi őre, sőt a nyomozás eddigi adatai azt erősítik, hogy jogos önvédelemről volt szó. Kérdés, ezek után lesz-e bátorságuk a hatóságoknak fellépni az ipari méreteket öltő falopással szemben.
Az Aggteleki Nemzeti Park Zempléni Tájvédelmi Körzetének Fony és Mogyoróska közötti területén végzetes lövés dördült el szombaton délután, miután a falopáson tetten ért páros 39 esztendős tagja baltával támadott meg két hivatalos személyt, az Aggteleki Nemzeti Park természetvédelmi őreit. A Miskolcról kiérkező mentőhelikopter orvosa már csak a halál beálltát állapíthatta meg.
Amikor a fonyi lakosság tudomást szerzett a tragikus eseményről, többen úgy fogalmaztak: A. Zoltán magának kereste a bajt. A két férfi fát lopott, s ez már a vasárnap délelőtti helyszínelés során bizonyossá vált, noha a rendőrség eddig semmilyen közleményt nem adott ki az ügyben.
Bosszútól tartanak
Fonyban a lakosság ugyan megdöbbenésének adott hangot, ám a Magyar Nemzet érdeklődésére szinte kivétel nélkül mindenki azt állította, hogy A. Zoltán agresszív magatartása miatt volt közismert a faluban. Nagy roma család gyászáról lévén szó, senki nem adta nevét, ugyanakkor többen kijelentették: nem lehet megélhetési bűnözésnek nevezni azt a cselekményt, amikor motorfűrésszel, szekérrel mennek fát lopni. Emlékeztettek: A. Zoltán hét testvére már kirepült a családi fészekből, csak ő maradt nőtlen, s lakott egy fedél alatt szüleivel. Többen tudni vélték, folyamatosan pusztították a természetvédelmi oltalom alatt álló erdőt, szekérrel hordták a lopott fát.
Ivancsó János polgármester szerint nehéz az élet Fonyban, ahol az egyetlen munkáltató az önkormányzat. Ennek ellenére elítéli a magukat megélhetési bűnözőknek tituláló személyeket. A falu első embere kijelentette, hogy mezőgazdasági lopásból nem lehet hosszú távon megélni az encsi rendőrök működési területén. Ugyanakkor emlékeztetett: a 74 éves apa és lelőtt 39 esztendős fia éppen ott lopott, ahol német közreműködéssel egy negyvenhektáros vadasparkot szeretne kialakítani Fony, Regéc, Hejce és Mogyoróska önkormányzata. Mindazonáltal elárulta, hogy a tolvajok szabálysértési ügyei szinte minden alkalommal az önkormányzatnál csapódnak le, hiszen a főleg mezei és erdei lopások miatt megbüntetett személyek nem tudják megfizetni a 15-20 ezer forintos szabálysértési bírságot. Felhívta a figyelmet arra, hogy egyéb lehetőség híján a szabálysértők pénzbírságának rendezése címén néhány napig a falu szépítési munkáiban kell részt venniük az adósoknak mint közmunkások, de hasznot nem termelnek.
Nem tudnak rasszizmusról
Vasárnap délután még zajlott a helyszínelés, viszont helyszínre érkezésünk idején már nagyjából összeállt a kép arról, hogy mi is történhetett szombat délután a Zempléni Tájvédelmi Körzet védett erdejében. A helyszínbiztosító határőrök ugyan nem válaszoltak kérdéseinkre, az illetékes encsi rendőrkapitányság vezetője, Sulyok János alezredes azonban elmondta, hogy egy 74 éves férfit, valamint 39 éves fiát érték tetten, amint motorfűrésszel vágták a természetvédelmi terület fáit. Hozzátette: encsi kollégái csak az idős férfi szabálysértési ügyében nyomoznak, a halálesettel kapcsolatos vizsgálatot átvette a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Rendőr-főkapitányság.
Kompoltiné Jakab Ilona őrnagy, a megyei főkapitányság kommunikációs irodájának vezetője úgy fogalmazott: a fonyi apa és fia szamaras szekérrel mentek ki Fonyból a közeli erdőbe, s motoros fűrésszel illegális fakitermeléssel foglalkoztak. Miután a természetvédelmi őrök járőrözés közben felfigyeltek a fűrész zúgására, s tetten érték a két fatolvajt, a fiatalabb férfi baltával támadta meg az őröket, akik közül az egyik önvédelmi céllal a levegőbe lőtt marokfegyverével. Ez nem riasztotta meg a 39 éves A. Zoltánt, tovább hadonászott, mígnem a figyelmeztető lövés után célzottat adott le a másik természetvédelmi őr, aki valószínűleg saját maga és társa életét mentette. A maroklőfegyverből leadott lövés okozta mellkasi sérülés végzetes volt. Egyik rendőrtiszt sem tud arról, hogy a halálos lövést leadó természetvédelmi őrt rasszista indulatok vezették volna.
Az eddigi vizsgálat szerint a természetvédelmi őr fegyvertartási engedéllyel rendelkezett, azt szabályosan tartotta magánál. Kompoltiné hozzátette: a megyei rendőrfőkapitányság emberölés bűntettének megalapozott gyanúja miatt indított eljárást a történtek részleteinek felderítése céljából. A nyomozás feladata többek között kideríteni a lőfegyver használatának körülményeit, jogszerűségét.
Évi három-négyszáz ügy
Mindenesetre megtudtuk, hogy a két őr nem Fony környékén lakik, így Sulyok alezredes, encsi rendőrkapitány szavai szerint rendőri védelmet sem kértek. Az alezredes rámutatott: 1040 négyzetkilométernyi, nyolcvantelepüléses működési körzetében sok az erdő, s rengeteg munkát adnak az erdőpusztítók. Éves szinten 300-400 szabálysértési eljárást indítanak fatolvajok ellen, ez az arány rendkívül magas, még azzal együtt is, hogy komoly munkanélküliségi gondokkal küzd az abaúji térség.
Megtudtuk, a két természetvédelmi őrt rendkívüli módon megviselték a szombati események, így sem nevüket, sem lakhelyüket nem közölhetjük testi épségük védelmében. Persze az nem titok, hogy mindketten távoli helyen laknak Fonyhoz képest, de az esetleges bosszú miatt jobb az óvatosság. Felkerestük azt a települést, ahol a fegyvert használó természetőr lakik. Rokonai elárulták, nagyon megviselte, hogy embert ölt, holott - jegyezték meg - csupán a saját és társa életét védte. Úgy vélik, nem kellene, hogy lelkiismeret-furdalásuk legyen, mivel szabályszerűen jártak el. A rokonok és a falubeliek felháborodással vették tudomásul az Országos Cigány Önkormányzat szóvivőjének közleményét, amelyben ifjabb Bogdán János nem kevesebbet állít, mint hogy az agyonlőtt férfi a Magyar Gárda szellemiségének áldozata. Ifjabb Bogdán vasárnap egyenesen gyilkosoknak nevezte a természetvédelmi őröket.
Rózsa Sándor, az Aggteleki Nemzeti Park természetvédelmi őrszolgálatának osztályvezetője arról számolt be, hogy a szombatihoz hasonló esemény nem történt az egyenruhás, hivatalos személyekként aposztrofált természetvédelmi őrök 1996 óta tartó működési ideje alatt. Közölte: a négyszázharmincezer hektáros nemzeti park területén tizenhárom természetvédelmi őr dolgozik, s mindannyiuknak felsőfokú iskolai végzettségük van. Munkájuk eredményes, így nem véletlenül tartja kollégáit egyenrangú partnernek a magyar rendőrség. A szombati ügyről nem beszélt, mert folyamatban lévő ügyben nem kompetenciája a nyilatkozattétel. Ugyanakkor a tényekre alapozva elmondta: két intézkedő természetvédelmi őrt támadtak meg, s valószínűleg jogos fegyverhasználattal mentették meg saját életüket. Az osztályvezető szerint a két őr szabályszerűen járt el, ám nem titkolta: kollégáit sajnálja, ugyanis egyértelműen kényszerhelyzetbe kerültek, s ami történt, az elkerülhetetlen volt. Tolcsvai L. László