Az energiafűz esetében nem számított, hogy az idei év szárazabb volt. Fényképeket küldtünk Svédországba, ahonnan a dugványokat importáltuk, és onnan is olyan jelzések jöttek, hogy a mi ültetvényeink szebbek, mint a magyarországi hasonló telepítések – újságolta lapunk érdeklődésére Benkő Sándor vállalkozó.
Amint tavasszal lapunkban is jeleztük, energiafűz telepítése céljával több hektáron ültették el a Svédországban kikísérletezett energianövény dugványait. A Skandináv-félszigeten már a nyolcvanas évektől termesztik a növényt. Az alternatív, zöldenergia-forrásnak számító energiafűz pellet gyártására alkalmas, égési hatékonysága nagyobb a bükknél és a tölgyfánál.
Az elültetett hat fajtából öt megfelelően fejlődött, így a termelők most arra számítanak, hogy a csemetekertből 250-300 hektárra elegendő dugványt tudnak előállítani. Érdeklődés pedig van a növény iránt, elsősorban Nagyvárad környékén, illetve a Duna mentén telepítenék meg.
A napokban beköszöntött hideg a három méternél is magasabb fűz leveleit is megcsípte, így a levélhullás után el lehet kezdeni a betakarítást, de a technológiai előírások szerint november–március között végezhető el ez a munka. A levágott energiafűzet -4 Celsius fokon kell tárolni egészen a kiültetésig. Daczó Dénes