„Zöld forradalmat" hirdetett Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök a hét végén. A nagyszabású tervek szerint a francia kormány a megkezdett pályaszakaszok és körgyűrűk kivételével leáll az autópályák építésével.
2010-re kitiltják a kamionokat az autópályákról, és vasútra terelik a forgalmukat. Alig tíz év alatt közel kétezer kilométer gyorsvasúti pálya épül. Felfüggesztik a génmódosított szervezetek (GMO) termesztését, és tíz év alatt felére csökkentik a növényvédő szerek felhasználását. Az atomerőművek területén értelmes kompromisszumra jutottak: maradnak a régiek, de újak nem épülnek. A francia energiapolitika a jövőben a megújuló energiákra koncentrál. Sarkozy azt is javasolja, hogy az EU piacán ökoadó sújtsa a kiotói protokollt nem ratifikáló országok, így az USA termékeit.
A világsajtó s benne a magyar média csodálkozással vegyes elismeréssel fogadta a bejelentést. Bennem mindehhez társul némi irigység. Mindazt, amit most a francia elnök elhatározott, az Európai Parlament szocialista képviselői és az MSZP zöld politikusai régóta szorgalmazzák. Az MSZP környezetvédő tagozata nemrég konferenciát tartott a kamionok vasútra terelésének szükségességéről. A párt választmányának ülésén visszatérő téma a vasútfejlesztés prioritása társadalmi, településfejlesztési és környezeti okokból. Az Európai Parlamentben magam vagyok a GMO témafelelőse, s a francia elnök bejelentése előtt is a szigorú korlátozás elvét képviseltem. Mi, szocialisták a növényvédő szerek csökkentéséért, a legveszélyesebb szerek betiltásáért is együtt harcoltunk Brüsszelben a zöldekkel, a kommunistákkal és a józanabb liberálisokkal.
Szemben azokkal a konzervatívokkal, köztük a Fidesszel, akikhez - legalábbis a pártcsalád szerint - a francia elnök is tartozik. Az ökoadó is a szocialisták és a zöldek dédelgetett ötlete évek óta. Sajnos inkább csak a szavak szintjén, mert a baloldali kormányok sem szánták rá magukat egy zöld adóreformra.
Nem tudom persze, hogyan valósulnak meg Sarkozy tervei a valóságban. De bizonyos értelemben átlépte a Rubicont felismerve, hogy a huszonegyedik század alapvető kihívása a környezetvédelem, a klímaváltozás és a megújuló energia. Az MSZP ma sok tekintetben a megújulást, a szellemi és erkölcsi kitörést keresi. Fel kellene végre ismerni, hogy ma az ökológia az igazi progresszió, s a környezeti értékek jellegzetesen a modern baloldalhoz illenek. Ha az MSZP ezt le-kési, akkor könnyen arra ébredhet, hogy Sarkozy nyomán a magyar jobboldal is „bezöldül", elszívva a levegőt a magyar baloldal megújulása elől! A francia szocialisták most elhűlve figyelik, ahogy Sarkozy megvalósítja mindazt, amit ők szűken értelmezett „racionalitásból" nem mertek meglépni.
A magyar szocialisták a huszonnegyedik órában vannak annak felismerésére, hogy az ökológia, a környezettudatosság terén nem örökös fontolgatásra, hanem forradalmian bátor fordulatra van szükség. A progresszió ma a hagyományos ipari civilizáció meghaladását s egy új, természetközeli és környezetbarát életformára való átállást jelenti. A nagyvállalatok érdekképviseletét bátran rábízhatjuk ügyvédeikre és azokra a jobboldali politikusokra, akiknek hagyományosan ez a szakterületük. Hegyi Gyula