A szőlők, erdők, földek védői vigyáznak.
Fejér megye - Nincs törvényi eszköz a „puskás emberek", vadőrök, mezőőrök kezében. Az erdei, mezei tolvajlások elkövetői néha még a rendőrt is kinevetik, továbbállnak.
A falopáson kapott férfi halála indulatokat gerjesztett, de az is elgondolkodtató, miként védheti meg jogos tulajdonát a földművelő, az erdőgazda, a természetvédelmi területek kezelője. Érdekes véleményeket hallottunk riport-körutunk során, amelynek kicsengése hol teljesen pesszimista, lemondó, másutt bizakodó, például ott, ahol szeretnék feléleszteni a mezőőri szolgálatot.
Adonyban dolgozott már mezőőr, de két évvel ezelőtt megszűnt az intézmény. A jegyző szerint sok volt a gond a mezőőri járulék behajtásával, több hivatali munkaidőt és pénzt kötött le annak megszerzése, mint amilyen hasznot a szolgálat hozott. A kerttulajdonosok nem mindannyian helybeliek, nekik leve let kellett küldeni, hogy fizessék be a járulékot, amely egyik részét képezi a mezőőr juttatásának. A fizetség másik feléhez az állam havonta hozzájárul, azon a vidéken úgy nettó 70-80 ezer forint körül mozgott egy mezőőr juttatása. - A szolgálat bevezetése több pénzt is igényel, hiszen kell hozzá munkaruha, valamilyen jármű, azt fenn kell tartani, a mezőőrnek pszichológiai vizsgálaton kell átesnie, hiszen fegyvert fog viselni. A jobbik eset, ha vadász jelentkezik a posztra, neki már lehet engedélye sörétes puskához. A megyében kevés településen van mezőőr - mondta DeákZoltán, az FVM megyei igazgatóságának vadászati felügyelője. - Az Alföldön elterjedtebb a forma, amíg nálunk a száz fölötti településre alig jut tíz, addig arrafelé a szolgálat száma közelít a százhoz. Viszont az is igaz, hogy régebben a csősznek nagyobb tekintélye volt, mint ma a mezőőrnek.
Ezt támasztja alá Bujtás-Ferenc, aki az abai három mezőőr egyike. Kétezer óta járja a több ezer hektárnyi területet, leginkább gyalog, de ült már erdőtolvajt figyelve éjszakákon át a kocsijában is.
- A szolgálat kezdetén kaptam néhány fenyegetést, de mára ez elmúlt. Legtöbbször gyalogosan járok, mert a kocsi, a motor hangja felhívja a figyelmet. Viszont nem sok eszköz van a kezemben ahhoz, hogy megakadályozzam a lopást, vagy a tetten ért tolvajt valaki is számon kérje. Egy alkalommal láttam, hogy pakolják a fát a teherkocsira. Hívtam a rendőrséget, megérkeztek, de amint meglátták a rendőröket a fatolvajok, elkezdték lerakni a fát a földre. Kinevették a rendőrt is. Máskor arra kértem az erdőtulajdonost, inkább vágja ki a fáit, mert folyamatosan elfűrészelték térdmaasságban, fogyott az erdeje.
A fatolvajt nem lehet megbüntetni, de a tulajdonost igen, ha nincs meg az erdő.
Még így is jobban járt, legalább a megmaradt fái értékét megkapta.
Erről beszél Emmerling Gábor, a Vadex Részvénytársaság erdőművelési igazgatója is. Ha falopáson, vagy orvvadászaton tetten érik az elkövetőt, nem tehetnek szinte semmit. A vadőr, egy 1996-os az erdő és a vad védelméről szóló törvény értelmezésében ugyanis nem használhatja fegyverét személy vagy személyek ellen, hacsak az ő életét közvetlen fegyveres fenyegetés nem veszélyezteti. Weidinger István, a Fejér Megyei Földművelésügyi Hivatal vadászati és horgászati hatóságának vezetője is elmondta, a hivatásos vadász emberélet kioltására nem használhatja fegyverét, rendőrt kell hívnia. Fegyvert használni nagyon kevesen akarnak, de jogos tulajdonukat szeretnék biztonságban tudni. Kutai Tibor, Pázmánd polgármestere a kistérség lakóinak érdekében foglalkozik a mezőőri szolgálat megszervezésének gondolatával. Szükség lenne rá az illegális szemétlerakás, a szőlő, a hétvégi házak, a termények védelmében. Aba környékén még hegyőrök is vannak, a nemzeti parkok területén természetvédelmi őrök, bár jogosítványuk nekik is csak arra szól, hogy hívjanak rendőrt, akivel egyébként általában napi és jó a kapcsolata a mezőőrnek, vadőrnek.