Nyelvi labor, elektronikus könyvtár, modern előadóterem
Székesfehérvár (áj) - Felavatták a Nyugat-Magyarországi Egyetem (NYME) Geoinformatikai karának új központi épületét szombaton. A beruházás egymilliárd forintba került.
A földügyi és térinformatikai tudásközpont háromezer négyzetméteres belső területén előadó- és szemináriumi termeket, nyelvi laboratóriumot, elektronikus könyvtárat hoztak létre, illetve - elsősorban vendégoktatók részére - igényes szálláshelyeket.
Avatóbeszédében Faragó Sándor, az NYME rektora emlékeztetett, két év alatt 13 milliárd forintot fordítottak az egyetem infrastrukturális fejlesztésére, s csak Fehérváron idén a Piros alma utcai épület után a mostani a második új beruházás. A rektor hangsúlyozta, a karra jellemző az innováció, így méltó arra, hogy ilyen környezetben működhessen, majd útravalót adott: „Lakják be az épületet! Képezzenek olyan szakembereket, akik megállják a helyüket a világban, s hozzanak olyan emberi áramlatokat a falak közé, amelyekkel a jövőben is új szárnyakat kaphat a GEO." Köszöntőjében Manherz Károly, az Oktatási és Kulturális Minisztérium felsőoktatási és tudományos szakállamtitkára kiemelte, a karon a minőségi felsőoktatás a gazdasági élettel kialakított szoros együttműködésben tud megvalósulni. A szaktárca a kar jelenlegi hallgatói létszámát a jövőben is biztosítani kívánja. Magyar Bálint, a Miniszterelnöki Hivatal fejlesztéspolitikai államtitkára szerint az új tudásközpont a város és a régió szakemberigényének kielégítésében is fontos szerepet képes játszani. Az ingatlan és földnyilvántartáshoz a „mostani pörgős világban" csak jó szakemberekkel képzelhetők el, s a fejlesztési programok is képzett mérnökökkel indíthatók el - jegyezte meg Gőgös Zoltán, az agrárminisztérium államtitkára.
Warvasovszky Tihamér székesfehérvári polgármester hangsúlyozta, Budapest után a koronázó város adja az ország legjelentősebb gazdasági kapacitását, s ennek fenntartásához kell a tudományos háttér is. A tudásközpont az Alba Innovációs Park része, ám fontos, hogy létrejön az Alba Regia Felsőoktatási Konzorcium is, melyet több mint negyven jelentős vállalkozás, gazdasági társaság is támogat. A megyegyűlés alelnöke, Balsai István ironikusan megállapította, lényegében most fejeződött be a szovjet csapatok kivonása, hiszen az utolsó laktanyát is sikerült hasznosítani.
Faragó rektor a szalagátvágással átadta az épületet Márkus Béla dékánnak, aki a kar jelmondatát idézte: „Hagyomány és korszerűség. A 45 éves GEO kinyitja a kar kapuit a földügy előtt, hagyományos alázattal, de most már korszerű környezetben képes szolgálni a szakmát."