ERDŐK Két mázsa gallyért akár negyven fát is tönkretesznek a tolvajok
Szinte üzletág szerveződött a fenyvesek megcsonkítására, mely a gallyazóktól a felvásárlókig, virágkötőkig tart.
Az év végi ünnepek nehéz időszakot jelentenek az erdőterületek tulajdonosainak: bár a fenyőgally mindig kelendő, ilyenkor tudhatják legkevésbé biztonságban az örökzöldeket.
- A fenyvesek megcsonkítására már szinte üzletág szerveződött, amely a gallyazóktól a felvásárlón át a nagybani virágpiacokig, a virág- és koszorúkötőkig tart.
- Mivel karácsonyfás csemetekertünk már nincs, ezért elsősorban a lucfenyveseink vannak kitéve a gallylopók garázdaságának - mondta Máté Zoltán erdőmérnök, a HM Kaszó Erdőgazdaság Rt Erdőművelési Osztályának vezetője. - Eddig egy-egy szezonban 2-3 mázsányi fenyőgally eltűnésével kellett számolni, ami a gallyak eladási értékénél - negyvenforintos kilónkénti áránál - jóval nagyobb kárt jelent nekünk, hiszen a fákat teszik tönkre, a növekedésüket teszik lehetetlenné azáltal, hogy megcsonkítják a törzs alsó részét. Az is gyakorta előfordul, hogy ha nem bírnak a fával, egyszerűen derékban kettévágják. A lucfenyők értéke darabonként 10-20 ezer forintot is eléri. Kétmázsányi összejön a gallyakból, 30-40 fát is elpusztítanak a gallyazók. Ez évente félmilliós kárt jelent. A főleg környékbeli inkei, nemesdédi tolvajok többsége megbízásból dolgozik. Igyekszünk megvédeni az erdőinket. Ennek érdekében járőrözik területünkön az egyik nagyatádi vagyonvédelmi cég által működtetett Er-komm, vagyis erdőrendészeti szolgálat, rendszeresen járják erdőinket, minden gyanús mozgásra felfigyelnek és ellenőrzik is azokat, akik az erdőnkben járnak. Munkájuk hatékony, a közelmúltban épp egy gallyazó társaságot értek tetten, és közel 200 kilónyi ágat koboztak el, mi pedig feljelentést tudtunk tenni a rendőrségen. Jóllehet az ilyen esetek többsége csak, a szabálysértési értékhatárt éri el, a visszaesők idővel komolyabb büntetésre is számíthatnak.