HÓDÍT A VADÁSZAT
A köznép úri sportnak tartja, és valójában az is. Mindezek ellenére nem kevesebb, mint 56 ezer vadászt tartanak nyilván Magyarországon, akik mellett évente 24-26 ezer külföldi is felkeresi hazánkat. Az idei idény eddig igazán jól alakul.
A hivatásos vadászok szerint a vadászat nem hobbi, hanem életforma. Ennek némileg ellentmond, hogy bizony jelentős Számban vannak azok, akik kedvtelésből űzik ezt a sportot, miután pedig ez sem tartozik az olcsó hobbik közé, így - a népi sztereotípiáknak megfelelően - a nem hivatásos vadászok az átlagosnál nagyobb anyagi jólétnek örvendhetnek. A hobbisták itt is túlnyomó többségben vannak: az összesen 56 ezer vadászból mindössze háromezer a hivatásos - derül ki a Országos Magyar Vadászkamara nyilvántartásából.
Noha a vadászidény már májusban, az őzbakvadászattal megkezdődik, az igazinak tartott szezon szeptember 1-jén indul el. Ekkor kezdődik a szarvasbőgés, ezzel egy időben pedig a szarvasbika-vadászat, amely az idén a vártnál jobban sikerült. Novembertől egyre inkább előtérbe kerülnek az apróvadak is, melyek közül a fácán a legnépszerűbb a hazánkban vadászok körében.
Magyarország jóval az átlagon felüli vadállománnyal büszkélkedhet. A Dél-Dunántúlon található a világ legnagyobb gímszarvas-populációja, melyek átlagos trófeasúlya
7-8 kilogramm, de viszonylag gyakori közöttük a 10 kiló feletti is. Hazánk a dámvadak körében is világelsőségnek örvend, melynek ugyan kisebb a trófeája a gímszarvasénál,
de így is népszerűek, csakúgy, mint az őzek, melynek magyarországi állományát 250 ezresre becsülik. A nagyvadak közül vadásszák még az eredetileg Korzikáról betelepített
muflont, valamint a vaddisznót is. Utóbbit a leglátványosabban hajtóvadászat kíséretében lehet leteríteni, de magaslesről is szokás rá vadászni.
A nagyvadak mellett apróvadban sem áll rosszul Magyarország. Vadászat szempontjából megfelelő mennyiséggel rendel kezünk fácánból, a már többször eltemetett vadnyúlból is egészen komoly állomány van, fürgesége miatt azonban igen jó reflexekre van szükség eredményes vadászatához. A hazai tőkésréce-populáció is jelentős, ennek vadászatához azonban elengedhetetlen a ködös vágy szeles idő, ekkor ugyanis a vadkacsák alacsonyabban repülnek, így jóval könnyebb őket eltalálni.
A tavalyi évben összesen több mint 30 ezer gímszarvast, 6800 dámszarvast, 80 ezernél is több őzet, és 56 ezer vaddisznót lőttek ki Magyarországon - derül ki az Országos Vadgazdálkodási Adattár statisztikáiból. A külföldi bérvadászok körében kiemelt célpontnak számít a gímszarvas és az őz, melyekből bő kétszer annyit lőttek ki, mint a hazaiak. Ennek részben a trófeák után fizetendő kilövési áraknak is köze van. Egy kétkilós agancssúlyú gímszarvasért 250 eurót kell fizetni, de az átlagosnak számító 7-8 kilós trófeák 2-3 ezer euróba kerülnek, míg a 10 kiló felettiek az 5000 eurót is meghaladják. A kellemetlen szituációk elkerülése érdekében a vadász előre közli, mekkora összeget szán erre, így a célpont kiválasztása is a pénztárca vastagságának megfelelően történik.
A külföldi vadászok száma immár több éve 24-26 ezer körül alakul; elsősorban Ausztriából és Németországból érkeznek, de franciák és spanyolok is vannak köztük. Visszatérésük kiemelten fontos a vadászati idény bevételének alakulásában, amely a tavalyi évben elérte a 16 milliárd forintot. A számos kiadás, mint a vadkár megtérítése, az etetés, a szállók fenntartása és a vadászok fizetése miatt azonban mindössze 200 millió forinttal gyarapodott a társaságok számlája a szezon végén. VIDA FERENC