LOPÁS Ha el is kapják a tettest, csak pár ezer forint a büntetés
Megyénkben 60 ezer hektár területét borít erdő. Jelentős része osztatlan közös tulajdon, így a falopásoknál a tulajdonost is nehéz beazonosítani.
A fűtési szezon kezdetével minden évben megnő a falopások száma. De nemcsak a magánerdők, hanem tulajdonosaik is kellemetlen helyzetbe kerülnek, ha nem tudják bizonyítani, hogy az erdészeti hatóság által nyilvántartott mennyiség azért kevesebb az erdeikben, mert fatolvajok jártak arra, A termőföld privatizációjával a kilencvenes évek elején az erdők egy része került magántulajdonba. Ezek többsége osztatlan közös tulajdonú. Nem ritka, hogy egy húsz hektáros erdőnek kétszáz tulajdonosa van. A gondok egy része ebből adódik - mondta Varga András, a szekszárdi polgármesteri hivatal gazdasági-mezőgazdasági referense. A mezőőrök, ha észlelik a fakivágást, akkor felkeresik a tulajdonosok egyikét és ezt jelzik neki. Gond, hogy legtöbbjüket nem is találják, mert nem laknak Tolna megyében. Előfordult az is, hogy az önkormányzat tulajdonába tartozó erdőből vágtak ki fát, amit jelentettek a rendőrségnek is, de egy idő elteltével a nyomozást megszüntették, mert tolvajokat nem találták meg - mondta Varga András.
Tamási, Szekszárd és Baja környéke, valamint a Gemenci Zrt. a Baranya megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatóságához tartozik. Kovács József osztályvezető szerint a téli időszak a legkritikusabb a falopások szempontjából. Az engedély nélküli fakivágásért köbméterenként legkevesebb 30 000 forint a büntetési tarifa, a mennyiségbe a legvékonyabb faágat is beleszámolják. A szakember szerint a legrosszabb állapotban a magántulajdonú erdők vannak. Ennek oka, hogy olyan sok a tulajdonos, és senki nem érzi a magáénak. Ezen a helyzeten egy törvénymódosítás segítene, amit már eddig is többen szorgalmaztak. Ugyanakkor vitát kavarna, hogyan osszák meg a területet. Gyakori, hogy az erdőnek az egyik sarka a többi területnek a dupláját éri.
Tolna megyében Paks környékén a leggyakoribbak a falopások. Itt az akácos az uralkodó, a tűzifa pedig kelendő télen. Az állami tulajdonú erdőkben azért kevesebb a tolvaj, mert erdészek, vadászok, természetvédők is őrzik ezeket a területeket.
A megkeresett rendőrkapitányságokon is megerősítették, hogy a téli időszakban megszaporodik a bejelentések száma, a lezárt ügy viszont kevés. Mint mondták, nehéz megtalálni a tetteseket, a tettenérés kivételével szinte lehetetlen bizonyítani azt is, hogy valóban a gyanúsított az elkövető. De még ha el is kapják a fatolvajokat, akkor is csak pár ezer forintos a pénzbüntetés, amit a nehéz körülmények között élő családokon még behajtani sem lehet. Ugyanakkor a tolvajok a művészet szintjére emelték a lopást: csak annyit visznek el egyszerre, ami még nem tartozik a bűncselekmény kategóriájába.
Mauthner Ilona
Ha nem jelent a tulajdonos, bajba kerülhet
AZ ERDŐ tulajdoni lapját bemutatva kell bejelentkezni az erdőgazdálkodónak a felügyeletnél, ha vágatni szeretne. Az üzemtervet 10 évre előre el kell készíteni, amit az erdőfelügyelés hagy jóvá. A tervben fel kell tüntetni a vágásra érett területet. Évente ellenőrzik az erdőfelújítás menetét is.
HA A TULAJDONOS lopást észlel, akkor azt a rendőrségen és az erdőfelügyelőségen is jelentenie kell. Egy esetleges ellenőrzésnél így nem őt büntetik meg.